7 Saatten Az Uyumak Enfeksiyon Riskini 3 Kat Artırıyor

Uyku, yemek ve içmek gibi yaşamda fizyolojik bir ihtiyaçtır. Beynin birçok bölümü tarafından kontrol edilen çeşitli aşamaları içeren uyku, sanılanın aksine basit bir süreç değil, karmaşık bir süreçtir. Öte yandan bu aşamaları yeterli bir süre gözlemleyerek sağlıklı uykuya kavuşabilirsiniz.

Pandemi süreci, insan varlığına yönelik oluşturduğu tehdit ve yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle uyku saatleri ve düzenindeki değişiklikler nedeniyle endişe ve endişe yaratıyor. Okulların çevrimiçi öğrenmeye geçişi, evden çalışma ve kısıtlamalar yaşam biçimimizi temelden değiştirdi. Sonuç olarak, uykumuzun süresinde ve doğasında değişiklikler oldu. Bunun sonucunda sabah geç kalkma ve geç yatma alışkanlığı oluşur. Ancak kaliteli ve etkili bir uyku için gece uykusu şarttır. Gündüz uykusunun gece uykusunu olumsuz etkilemediği saatler 13: 30-15: 00 arasıdır. Günün diğer saatlerinde uyumak, gece uykunuzun süresini ve kalitesini olumsuz etkiler. Uyku sağlığı söz konusu olduğunda, sabahları kalkmanın ve gece uykuya dalmanın en iyi yolu bu.enfeksiyon riskini azaltma, uyku ve enfeksiyonu azaltma, uykunun önemi

Daha az uyuyanlar enfeksiyonlara daha yatkındır.

Uyku süresinin azalmasıyla birlikte bağışıklıkta rol oynayan proteinlerin çeşitli oranlarında artış olur. Enfeksiyona karşı koruma sağlayan kan hücreleri tarafından salgılanan moleküllerin seviyesi azalır ve enfeksiyona yatkınlık artar. 7 saatten az uyuyanlarda bakteriyel ve viral enfeksiyonlar 3 kat daha sık gelişir.

Gündüz uyku yoksunluğu belirtileri

Yorgunluk, halsizlik,

Bozulmuş dikkat, konsantrasyon veya hafıza,

Bozulmuş sosyal veya profesyonel işleyiş veya düşük okul performansı,

Duygudurum bozukluğu veya sinirlilik

Gündüz uykusuzluk

Azalmış motivasyon, enerji veya inisiyatif, işte veya araba kullanırken hatalar

artan kaza veya kaza eğilimi,

Uyku eksikliği nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemi

Gerginlik, baş ağrısı veya gastrointestinal semptomlar

  • Uykuyla ilgili kaygı ve endişe.

Pandemi sırasında uyku sırasında solunum bozukluklarına dikkat

Bir pandemi sırasında, obstrüktif uyku apne sendromu da dahil olmak üzere uykuda solunum bozukluğu olan hastalar, sağlık uzmanlarının tavsiyelerine uymalıdır. Bu hasta grubu, genellikle hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalık veya risk taşıyıcısı oldukları için risk altında olabilir. Bu süreçte tedbirler aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıncaya kadar gerekli gerekliliklerin dışına çıkmamalıdır. Uykuda solunum bozukluğu olan hastalar, her zamanki gibi pozitif hava yolu basıncı ev tedavisine devam etmelidir. PAP’ın COVID-19’u kötüleştirdiğine veya yakalanmayı artırdığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

COVID-19 şüphesi veya tanısı olan ve uykuda solunum bozukluğu olan hastalar, izole, havalandırılmış bir alanda, cihaz aksesuarlarının ve ortamın temizliğine dikkat edilerek, evde enfeksiyon riskini en aza indirerek PAP cihazlarını kullanabilirler. Ayrıca hekim, PAP cihazının kullanımını engelleyen semptomlar ve akciğer tespiti olup olmadığını değerlendirmeli ve karar vermelidir. Bu durumda semptomlar ortadan kalkana kadar cihaza ara verilebilir.

Uykusuzluk ruh sağlığını etkiliyor

Ayrıca iyi uyku, fiziksel ve ruhsal iyileşmemiz ve yenilenmemiz için çok gerekli bir süreçtir. Bu iyileşme sağlanamadığında hastaların ruh sağlığını olumsuz etkiler. Uykusuzluk, depresyon veya zihinsel sağlık sorunları için yüksek risk altındadır. 3.5 yıl içinde (uykusuzluk şikayeti olmayanlara göre) depresyon 4 kat, anksiyete bozukluğu – 2 kat, uykusuzlukta ise 7 kat daha sık madde kullanımı veya madde bağımlılığı gelişir.

Uykusuzluğun birçok nedeni olabilir.

Tıbbi öykü, fizik muayene ve bazı kan testleri uykusuzluğun nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir. Bilgisayar, televizyon, iş hayatı, trafik sıkışıklığı, akıllı telefonlar, ödevler ve şehir hayatının stresörleri de uykusuzluğun artmasına neden olduğu bilinmektedir.

Bazı durumlarda tıbbi veya psikiyatrik sorunlar için kullanılan ilaçlar da uykusuzluğa neden olabilir. Uykunuz bir aydan uzun süredir bölünüyorsa ve günlük işlerinizi aksatıyorsa yardım alma zamanı gelmiştir. Doktorunuza görünün ve bir uyku uzmanıyla konuşmayı isteyin.

Uykusuzluğa Karşı Kişisel Önlemler

– Sabah kalktığınızda yataktan çıkın. Dinlenmek için uyumaya devam etmek sakinleştirici değildir ve uyku ritmini bozabilir.

– Her sabah aynı saatte kalkın. Sirkadiyen ritminizi düzenlemek için belirli bir saatte yataktan kalkmak gereklidir.

– Gündüz uyumayın.

– Düzenli egzersiz yapın, ancak akşamları uyarılma aktivitelerinden kaçının.

– Yatak odası ses, ışık ve ısıdan korunmalıdır.

– Yatak odası uyumak dışında iş için kullanılmamalıdır.

– Yatmadan önce yemek yemeyin.

– Kafeinli içecekler, alkollü içecekler, kolalı içecekler ve tütün içmekten kaçının.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*