Adet Görmeye Başlayan Ergene Destek Olma

Ergenlik dönemi sorunları bayağı bir fazladır. Özellikle kız çocukları açısından ergenlik biraz daha sıkıntılı bir dönemdir. Bu dönemde fiziksel ve biyolojik birçok farklı değişime uğrayan ergen tüm bu farklılaşma ile baş etmeye çalışırken strese girebilir. Bu sebepten dolayı ergenlik çağına erişmiş olan dişi birey mutlaka desteklenmelidir. Kız çocukları için ergenliğin en tatsız ama gerekli gelişimi adet görmedir. Adet görmeye başlayan bir kız çocuğu artık anne adayıdır. Bu nedenden dolayı aslında kız çocuklarının kendini kötü hissetmesi değil sevinmesi gerekir. Çünkü eşlerini bulduklarında mutlu bir yuva kurabilmek için çocuk sahibi olabileceklerinin habercisidir aslında adet görme.Halk arasında adet görme olarak isimlendirilen yumurtlama dönemi dişi bireyler için bazı sorunları beraberinde getirmektedir. En büyük sorun da hiç beklenmedik bir zamanda vajinadan kan gelmesi ile iç çamaşırı ve normal çamaşırların kirlenmesidir. Hele ki ergen birey topluluk içinde bir yerdeyse ve bir anda böyle bir durum yaşarsa utanabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için tahmini yumurtlama yani adet döneminin başlama zamanı saptanmalı ve bayan pedleri kullanılmalıdır. Birçok farklı markanın pedi ülkemizde satışa sunulmuştur. Dilediğiniz herhangi bir marka pedi satın alabilir ve iç çamaşırınıza tutturarak zamansız kazaların önüne geçebilirsiniz.

Kız çocukları ergenlik zamanlarında göğüslerinin büyümesi ve adet görmeye başlamaları gibi cinsellik ile ilgili gelişmelerden çekinmektedir. Her ergen bireyde görülmese dahi büyük bir kısmında göğüslerin büyümesinden ve adet görmekten utanma meydana gelebilmektedir. Yaşananların gelişim çağının gerekleri olduğu çocuklara anlatılmalı ve kendilerini kötü hissetmek yerine yetişkinliğe adım attıkları için sevinmeleri gerektiği anlatılmalıdır. Göğüslerin büyümesi nasıl ki kötü bir şey değil ise yumurtlama döneminin de kötü bir şey olmadığı ergene güzel bir biçimde aktarılmalıdır.

Ülkemizde ne yazık ki cinsellik ile ilgili bir sürü tabu bulunduğu için yetişen nesil kapalı kapılar ardında yaşanacak şeylerde hayatın normal şeylerini birbirine çok sık karıştırmaktadır. Seks yatak odasında kapalı kapılar ardında yapılmalıdır, ancak seks ile ilgili konular özgürce konuşulabilir gibi bir serbestlik vardır.  Ergenliğin getirdiği değişimlerde yaşanması gereken doğal olaylardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*