Ağaç Kesimi Esnasında Çalışma Teknikleri ve Güvenlik

Güvenlik Mesafesi: Ağaç yüksekliğinin minimum iki katı olmalı

Kesimden hemen önce, kesmeyi amaçladığınız ağacın yüksekliğinin minimum iki katı gibi bir mesafe içinde hiç kimse bulunmadığından tam emin olmanız gerekmektedir. Sizin ve iş arkadaşlarınızın, kendinizi ve etraftan geçenler tarafından kolayca görülebilmeniz açısından dikkat çekici renklerde ceket ve ya yelek giymeniz lazımdır.ağaç kesme, ağaç kesme teknikleri, ağaç nasıl kesilir

Ağaç kesimini planlamalısınız

Ağacın yanına gelmeden önce kesim işini planlayıp organize etmeye başlayın. Kesim yönüne karar verin ve planı ona göre hazırlayın. Rüzgâr yönü, rüzgâr kuvveti, eğim ve alanın etrafındaki engeller gibi kesimi etkileyebilecek değişik etkenlere dikkat edin.

Ağacı iyice inceleyin. Çürüme, çatlaklar ve ya başka sebepler ile zarar görmüş mü? Ağaçtan ve ya bitişik ağaçlardan kuru ve ya kırık dalların düşme riski bulunuyor mu? Ağaçta bir yana doğru eğiklik var mı? Daha sonraki işlerinizi düşündüğünüzde, ağacın hangi yönde kesilmesi uygundur?

Daha sonraki dal kesme işlemi için, ideal bir çalışma yüksekliğinin benimsenmesi faydanızadır. Mesela, ağacın daha önceden kesilmiş bir ağaç gövdesi, bir kaya ve ya arazideki farklı bir yükselti üzerine yıkılmasını sağlayabilirsiniz. Ağaçta kesilen ucun yanal olarak zıplamasına dikkat etmelisiniz.

Ağaç ne kadar uzağa ulaşacak?

Binaların yakın çevresinde ağaç kesimi yaparken, hem ağacın kesme yönünün hem de ne kadar uzağa ulaşacağının kontrol edilmesi çok önemli bir husustur. Bunun bir yolu basit geometrik ilkeleri uygulamak ve zemin üzerinde eş kenarlı ve dik açılı bir üçgen oluşturan ve ağaca, ağacın yüksekliği kadar uzaklıkta bulunan bir noktayı belirlemektir. Bu ilke, ahşap bir çubuk ile belirlenebilir. Çubuk, gözünüze olan uzaklığı çubuğun uzunluğuna eşit ve üçgenin iki kenarı arasındaki açı dik kalacak şekilde tutulmalıdır. Gözünüz, uygun şekilde ağaç kütüğü ile aynı yükseklikte olmalıdır.

Mümkün olacak en doğal düşme yönünde kesim yapın

Birçok ağacın doğal bir düşme yönü olur. Bu yön ağacın yana yatışından, dalların biçiminden ve üzerindeki kar yükünden ( karla kaplı dallar ) etkilenmektedir. Ağacın yatış şeklinden emin değilseniz, ağaçtan biraz uzaklaşıp bir su terazisi ile kontrol etmelisiniz.

Bir ağacı, doğal düşme yönünden değişik bir yöne düşmeye zorlamanın bir ölçüye kadar imkânı vardır. Fakat bu durum her zaman riski arttıracak ve ekstra fiziksel çaba gerektirecektir. Doğru kesim destek aletlerinin yanında bilgi, beceri ve deneyime ihtiyaç vardır. Ölü ve ya çürümüş ağaçlar gibi zayıf keresteli ağaçlar, her zaman en kolay yönde kesilmeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*