Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ağız ile dişlerin bakımında ilk akla gelen sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunmasıdır. Diş macununun ya da diş fırçasının tercihinde de kişi kendi ağız durumuna göre dikkat etmeli ona göre seçim yapılması gerekir. Ağız ve dişlerin bakımında ilk akla gelen sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunmalıdır. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olabilmek için de dişler günde en az iki defa doğru fırçalama tekniği ile fırçalanması gerekir. Piyasada birçok ağız bakım ürünleri bulunuyor. Fakat, ağız bakım ürün tercihi yaparken mutlaka onaylı ve diş hekimlerinin önerdiği ürünler satın alınması gerekir. Diş macununun veya diş fırçasının tercihinde de kişi kendi ağız durumuna göre dikkat etmeli ona göre seçim yapılması oldukça önemlidir.

Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçası seçiminde dikkat edilmesi gerekli özellikler ise;

  • Diş fırçasının boyutu
  • Diş fırçasının şekli
  • Diş fırçasındaki fırça kıllarının sertliği
  • Diş fırçasındaki fırça kıllarının dizilimi
  • Rutin diş fırçası kullanımı için, düz yüzeyli, düz saplı, orta sertlikte ve yuvarlak uçlu diş fırçası tercih edilmesi gerekiyor. Bir diş fırçası üç ayda bir değiştirilmesi gerekir.

Diş Macunu Seçim ve Kullanım Detayları

Diş macunu, çürük oluşumu, Diş fırçalamaPiyasada birçok diş macunu yer alıyor. Diş macunu içeriğinde çürüğü, plağı, diş taşlarını ile hassasiyeti önleyici maddeler kullanılmakta ve sürekli olarak içeriği geliştirmektedir. Mesela diş macunu içerisinde bulunan florid maddesi çürük oluşumunu azaltmaktadır. Bu sebeple florid maddesi bulunan diş macunları kullanılması önemlidir. Diş macunu, diş fırçasının üzerine leblebi tanesi boyutunda ve diş fırçasının kıllarının ortasına yerleştirilmesi gerekir. Diş macunu fırçalama süresi boyunca sürekli olarak dişlerle temas etmesi gerekmektedir. Aşındırıcı özelliği olan diş beyazlattığı iddia edilen diş macunlarından da uzak durunuz.

Diş Fırçalama Teknikleri

Doğru diş macununu ile doğru diş fırçasını seçmek tek başına yeterli olmaz. Diş fırçalamak için diş fırçalama işleminin tekniklerini de doğru bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Diş fırçalarken alt ile üst çene birbirinden ayrı olarak fırçalanması gerekir. Diş fırçalama sırası önce dişlerin ön kısmı sonra dişlerin iç kısmı daha sonrasında da dişlerin çiğneyici yüzeylerine öncelik verilmelidir. Diş fırçalama işlemine en arkada bulunan dişlerin arka yüzeylerinin fırçalanması ile dilinde yüzeyinin fırçalanması dahil edilmesi gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*