Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Ağlayan bebekler her zaman için anne ve babaların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Birçok bebek hayata gözlerini açar açmaz sorunları ile anne ve babalarını meşgul etmeye başlar. Bebektir, doğaldır tabii ki sorunlu olması demek normaldir. En nihayetinde yeni bir dünyaya adım atan ve buraya ayak uydurmaya çalışan minikler ağlayacak da, altını da kirletecek vb. birçok sıkıntıyı anne babasına yaşatacaktır. Önemli olan bu sıkıntılar ile başa çıkmayı anne babaların öğrenmesidir. Bebeğiniz ağladığında onu nasıl sakinleştirebileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız sayesinde birkaç bebek susturma yöntemini öğrenebilirsiniz. İşte ağlayan bebekleri sakinleştirme yollarından bazıları.Bebekleri susturma yolları, ağlayan bebeği susturma, ağlayan bebeği sakinleştirmeDoğduğu günden itibaren onunla konuşun ve ninni söyleyin

Yeni bir dünyaya gözlerini açan bebekler her ne kadar ilk birkaç ay doğru düzgün sesleri algılayamasa dahi kendince belirli bir seviyeye kadar duyu yetisine sahiptir. İşte bu duyu yetisini kullanarak bir anne olarak bebeğiniz ile sesli iletişime geçebilirsiniz. Bebeğiniz doğdu andan itibaren onunla konuşmalı, ona ninniler söylemelisiniz. Bu şekilde yaparsanız bebeğiniz sesinizi tanıyacak ve kendini güvende hissedecektir. Bebeğiniz ağlamaya başladığında altı temiz, karnı tok ise başka bir sorun var demektir ve ağlamasını durdurmak için bir yol ararsınız. Böyle bir durumda daha önceden sesli iletişim kurduğunuz bebeğiniz ile konuşur ya da ona ninni söylerseniz sesinizi dinleyecek ve böylece sakinleşecektir.

Kalp atışlarını dinletin

Ne yaptıysanız bebeğinizi sakinleştiremediyseniz onu kucağınıza alın ve göğsünüze yatırın. Hiç konuşmayın ve normal seviyede nefes alıp vermeye devam edin, kalp atış sesinizi dinleyen bebeğinizin eskisine göre biraz daha sakinleştiğini göreceksiniz. Bebekler anne karnındayken plasenta içinde korundukları için dışarıdan gelen ses vb. şeylerden pek etkilenmezler, ancak annenin vücudunda oluşan sesleri işitirler. Kalp atış sesi bir insanın vücut içi sesleri arasında en güçlüsüdür. Bebekler anne karnındayken sürekli olarak bu sesi duydukları için doğduklarında yine aynı sesi duyarlarsa kendilerini güvende hisseder ve böylece sakinleşirler. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Aşırı telaşlıysanız ve kalp ritminiz normalin üstünde ya da altındaysa bu yöntem pek işe yaramayabilir. Çünkü bebeğiniz karnınızdayken normal ritimde ses işitmiştir ve o sesi duyunca kendini güvende hisseder.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*