Akne Lekeleri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Akneler birçok insanın sahip olduğu, özgüvenini yitirmesine bile yol açan bir çeşit rahatsızlıktır. Genelde ergenlik döneminden sonra bu hastalık geçiyor olsa bile bu herkes için geçerli değildir. Üstelik gelip geçen sivilceler de ardında izler bırakacaktır. Asıl konumuz olan sivilcelerden kalan izlere nasıl müdahale edeceğimizi anlatmaya başlıyorumakne tedavisi nasıl yapılır, akne tedavisi yöntemleri, akne tedavisinde kullanılan yöntemlerRetinoik Asitli Kremler

Retin-A (tretinoin) olarak da adlandırılan meyve asidi içeren kremlerdir. En bilinenleri Acnelyse ve Tretin’dir. Bu kremleri güneşli mevsimlerde kullanmamak büyük önem taşır. Gece yatmadan önce cilde ince bir tabaka halinde uygulanır. Ciltte hücre bölünmesini artırarak derinin yenilenmesini sağlar. Bu işlemi cilt yenilenene kadar gün aşırı tekrarlanır. Ancak dikkat etmemiz gerekenlerden biri cildimiz tahriş olduğunda birkaç gün ara vermek ve sıcak suyla duş almamaktır. İzlerin durumuna göre 6 hafta-3 ay arasında tatmin edici sonuçlar alınır.

Kimyasal Peeling

Kimyasal kelimesinden dolayı bu seçenekten uzak duran kullanıcı çoktur. Kimyasal peelingin birçok çeşidi vardır. Bunlardan en çok kullanılan TCA(trikloroasetik asit) peelinge değinelim. Bu peeling çeşidini doktorlar da uygulayabiliyor. Kullanıcıların evde denemesi önerilmiyor. Ancak maliyetli olması sebebiyle birçok kullanıcı yurt içinde ve dışında evde denemelerde bulunmuştur. TCA sıvısı ince bir katman olarak yüze uygulanır. Çok uzun süreler asla beklenmemelidir. İzlerin durumuna göre 1 ile 5 dakika arasında beklenir. Ciltte beyazlama morarma ve tahriş durumları gözlense bile bunlar geçicidir.

TCA peeling uygulandıktan ancak 2 hafta sonra cilt tamamen kendine gelir. Görünüş olarak hoş olmadığı için insanlar bu süreçte toplum içine çıkmak istemeyebilirler. Güneşe olan aşırı hassasiyet de dikkate alınmalıdır.  Ancak 15 gün gibi kısa bir zamanda hızlı ve etkili bir leke tedavisi için vazgeçilmez yöntemlerden biridir.

Tedavi konusunda mutlaka uzman bir hekimden de destek alınması gerekir. Vereceği tedavi yöntemlerine de kesinlikle uyulmalıdır. Bu tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta düzenli olarak kullanım sağlanmasıdır. Bu sayede kısa süre içerisinde tedavi olumlu olacaktır. Bu tedavi yöntemleri uzmanlık gerektirdiğinden dolayı hekim seçiminizi de dikkatli yapmanız gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*