Alın ve Çene Estetiği

Sinüs cerrahisinde bahsettiğimiz endoskoplardan 30 derecelik olanlar kullanılarak, saç çizgisinin gerisine yapılan 2-4 cm lik 5 ayrı kesi yerinden girilerek saç kaybını azaltan ve iyileşme sürecini hızlandıran, istenilirse sadece alın germe, kaş kaldırma yapılabildiği gibi ayni anda malar – yanak yağ yastıkçıkları da temporal kasa asılabilmektedir.alın estetiği, çene estetiği, alın ve çene estetiği yapımı

Ağız içinden 1-2 cm lik kesilerle malar yağ yastıkçıklarının hareketliliği ve gerilme miktarı arttırılabilir. Eğer orta yüz germe ve göz kapağı ameliyatı ile birleştirilebilirse daha iyi sonuçlar alınması sağlanabilir.  Aynı yöntemle alin sinirleri serbestleştirilerek ve corrugator kası kesilerek migren ağrısının azalmasına da yardımcı olabilir. Kalıcı botox etkisiyle kaş çatma ortadan kaldırılabilir.

Birinci haftadan itibaren iyileşme baslar ve tam iyileşme 1. ay içinde olur. Sonucun belirgin olduğu genç görünüme ise 3. ayda kavuşulur. Ameliyatta eriyebilir implant kullanılır.

Göz kapaklarının cilt ve yağ fazlalığına bağlı gelişen sarkıklık güzelliğin ötesinde bazı hastalarda görme alanını dahi azaltmaktadır. Alt göz kapaklarında ise şişlik, yağ dokusunun sarkmasına bağlı torbalanma ve kırışıklıklar sıklıkla gözlenir.

Çene ucu Estetiği

Çenenin karşıdan görünümüyle çıkıntılı olması cerubizm olarak anılır. Yüzün daha köşeli görünmesine neden olur.

Diş ve çiğneme bozukluklarında sık görülür ve kişi yüzünün yuvarlak görünümde olmasını isteyebilir. Çene kemiğinin köselerinden yapılacak 1-2 cm genişliğinde 3-4 cm uzunluğunda ki kemik ağız içinden yapılan kesilerle çıkarılır. Periost korunur, yüz yuvarlak görünüme kavuşabilir.

Ortalama iyileşme ağız içi için, 1 hafta kemik iyileşmesi ve ödemin kaybolması ortalama 1-3 aydır. Çene ucunun estetiği genioplasti olarak anılmaktadır. Çene ucu burun estetiği olan hastalarda profil görünümünü değiştirdiğinden dolayı burnun köşe ve kıvrımlarıyla ahenkli olması estetik olarak önem taşır.

Kemik kesilerek ya da ilave edilerek de yapılabilmesine rağmen çene altına yapılan 3-4 cm lik kesi ile uygulanan silikon implant hem ameliyat sonrası hızlı iyileşme açısından enfeksiyon problemi olmamasından dolayı ağız içinden yapılan cerrahiye tercih edilmelidir. İyileşmek kemik zarının altına silikon implant yerleştirildiğinden dolayı hemen etki görülmesine rağmen 1 aya kadar ödemin kaybolması beklenmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*