Antalya Kekemelik Merkezleri

Antalya Kekemelik Merkezleri

Kekemelik; konuşma kabiliyetinde zamanlamaya bağlı aksamadan kaynaklanan, akıcılık sağlanamaması problemidir. Kekemelik çok büyük oranda çocukluk çağlarında, konuşmanın öğrenilmeye başlaması ile gelişen, içsel bir tepkidir. Anne babalar her ne kadar farkında olmasa da, her çocuk 1-2 yaşında konuşmaya başlamadan çok önce düşünmeye ve çevresini analiz etmeye başlar. Çocuklar çok erken dönemden itibaren düşünmeye ve çevresi ile ilgilenmeye başlar ki kekemelik sorunun oluşması da düşünce yapısından kaynaklanmaktadır.
Kekemelik sorunun temel nedenleri; psikolojik sorunlar, ağız yapısındaki fizyolojik problemler ve nörolojik rahatsızlıklardır. Ancak bu nedenler arasında çok büyük bir bölümü, psikolojik sorunlar oluşturur ve bu sorunlar da büyük oranda ebeveynler kaynaklıdır. Çocukluk çağında başlayan kekemelik sorununda, anne babanın çocuk üzerindeki yanlış tutumunu bir numaralı etkendir. Ev ortamında baskı altın olan çocuklar kendilerini rahat hissetmediklerinden, duydukları derin kaygıyı konuşmalarına da yansıtmaktadır. İnsanlar ile iletişim kurarken strese giren, kaygı duyan ve yadırganmaktan korkan çocuk, akıcı bir şekilde konuşamamaktadır. Anne ve babasında kekemelik sorunu olmadığı halde kekeme olan çocukların büyük bir bölümü de, ailesinin kendisine yönelik büyük bir beklenti içerisinde olmasıdır.
Çocuklar ailelerinin kendilerinden çok büyük şeyler beklediğini düşündüğü anda, bu beklentileri karşılayamamaktan korktukları için kekemelik sorunu yaşayabilmektedir. Antalya Kekemelik Merkezinde yapılan kekemelik tedavileri, kekeme insanların çok büyük bir oranda bu sorunu yenmelerini sağlamaktadır. Antalya Kekemelik Merkezi bünyesinde yürütülen konuşma terapileri, kekemeliğe neden olan kaygı ve stresli ortamın ortadan kaldırılması ile kişinin kekemelik sorunun da tamamen giderilmesini sağlamaktadır. Çocukluk yaşlarından kekeleme sorunu yaşayan kişilerin, öncelikli görev çevresindekilere düşmektedir.
Kekemelik sorunu çocukluk döneminde çok rahat bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Bu aşama ailenin çocuğun konuşmasını sabırla dinlemesi ve konuşurken yaptığı hataları sürekli düzeltmeye çalışmaması gerekir. Bu tür durumlar çocuğun kendine güveninin gelişmesini engellediğinden, konuşma esnasında düzeltilme korkusu nedeni ile daha da çok kekelemesine neden olmaktadır. Çocuk konuşurken ne kadar kekelerse kekelesin kesinlikle çocuğun konuşması ile dalga geçilmemesi de, muazzam derecede önemli bir konudur. Çünkü kekemelik tedavisinde ailenin etkisi oldukça büyüktür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*