Antifriz Nedir Nasıl Eklenir?

Antifriz Nedir Nasıl Eklenir?

Özellikle kış aylarında araçların güç ünitesinde donma tehlikesi yaşanabilmektedir. Bu sebepten dolayı antifriz adı verilen sıvının motora eklenmesi ve soğuklardan korunması gerekmektedir.

Antifriz radyatörde yer alan suyun donma noktasını düşürmektedir. Böylelikle radyatör suyunun sıfırın altına düşmesi durumunda donması engellenmektedir. Donma noktasının düşürülmesinin yanı sıra antifrizin sistemler içerisinde korozyon oluşumunu da engellediği belirtiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı yaz kış antifriz kullanılması tavsiye edilmektedir.

Antifriz Ekleme

Radyatör suyuna antifriz koyulması her ne kadar basit bir uygulama olsa da yeterli seviyede bilgisi olmayan otomobil sahiplerinin bilen kişilerden yardım alması tavsiye edilmektedir.

Antifriz koyulmadan önce öncelikle koyulacak olan antifriz kadar suyun radyatör içerisinden çekilmesi gerekmektedir. Boşaltma işlemi şırıngayla yapılabildiği gibi radyatörün altındaki hortumun sökülmesiyle de boşaltma yapılabilmektedir. Ayrıca radyatör suyunun tamamen boşaltılıp tamamen antifriz koyulmasında da her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Antifriz sıvısı

Özellikle havaların soğumaya başladığı şu günlerden itibaren radyatörlerinde antifriz bulunmayan araç sahiplerinin antifriz eklemeleri tavsiye edilmektedir.

Uzmanlar tarafından her ne kadar da 4 mevsim kullanılması tavsiye edilse de ülkemizde genel olarak araç sahiplerinin antifrizi kış aylarında kullandıkları bilinmektedir. 4 mevsim kullanılması gereken antifrizin motor sistemleri içerisinde kireçlenme ve korozyonu önlediği belirtilmektedir. Asıl amacı radyatör suyunun donmasını engellemek olan antifrizin motor için farklı faydaları olduğu da sürekli olarak belirtilmektedir.

Antifriz Fiyatları ve Seçimi
Bu yılki antifriz fiyatlarına bakıldığında geçen seneki fiyatlarla arasında büyük farkların bulunmadığı görülüyor. Her üründe olduğu gibi antifrizlerde de farklı marka ve özellikler karşımıza çıkmaktadır.

Antifrizler bilindiği üzere donma noktasını düşürmekte ve düşürme oranına göre de farklı fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Genel olarak piyasada -70 ile -55 değerleri karşımıza çıkmaktadır.

İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir fiyat araştırması sonucunda 3 litrelik antifrizlerin ortalama olarak 25 ile 40 TL arasında değiştiğini görebilirsiniz.

Antifiriz çeşitleri

Ustanızın veya yetkili servis görevlilerinin tavsiyeleri doğrultusunda marka seçimi yapmak son derece yerinde bir karar olacaktır. Kalitesine güvenilmeyen ve düşürme oranı yetersiz olan antifrizlerin tercih edilmesi tavsiye edilmemektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*