ARABA KİRALAMA SEKTÖRÜNDE Kİ GELİŞMELER

Günlük süreçte ulaşımın daha kolay bir hal alabilmesi açısında araba aranan bir ihtiyaçtır. Bu noktada gelir durumu iyi olmayan, araba sahibi olamayan kişiler bazı durumlarda zor süreçler geçirebilir. Bu noktada hayatımızda 1946 yılından bu yana yer alan oto kiralama ofisleri gelişen ve değişen teknolojinin etkisi ile birçok kişinin kısa süreli ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmektedir. Teknolojinin kendi bünyesinde gelişmeler yaşaması her sektörü etkilediği gibi araba kiralama sektörüne de birçok etkisi olmuştur. Daha çok havaalanları, büyük şirketler ve otogar alanlarında yer alan rent a car ofislerinin bünyesinde yer alan araba filosu genişliği sayesinde rahat ve konforlu yolculuklar sürebilme, uzun iş seyahatlerine çıkabilme şansınız bulunmaktadır.

Uzmanların görüşü

araba kiralama sektörü, Rent a car, oto kiralamaSektörde yer alan uzmanlar araba kiralama sektöründe yaşanan değişmeleri günlük ve uzun dönemli kiralamalar çerçevesinde değerlendirme yaparak gidişatı değerlendirmektedirler. Günlük olarak tercih edilen kiralamalarda tam olarak sağlıklı veriler bulunmadığı için bu noktada değerlendirme yapmak güç bir durumdur. Uzun dönemli yapılan kiralamalar beklenenin üstünde artış gösterdiğinden dolayı oto kiralama sektöründe çalışma yapanların yüzünün güldüğü anlaşılıyor. Bu sayede araç filoları daha da genişleyerek daha çok kitleye seslenme imkânı doğmaktadır. Türkiye’nin dört tarafında sürekli olarak aktif olan rent a car servisleri müşterilerinin mağdur olmaması açısından uzun dönemli kiralamalar da daha lüks araba seçenekleri sunarak ekonomik kiralama fiyatları ile tüm kitleye hizmet vermeye çalışmaktadır. Sektörde uzun yıllar çalışma gösteren ve artık tecrübe kazanmış kişiler kadrolu müşterileri ve yeni müşterilerine karşı yeni fırsat ve avantaj seçenekleri sunarak müşteri memnuniyeti kazanmayı ve artırmayı hedeflemektedir. Rent a car firmalarının kendi bünyelerinde yer alan ilkeler doğrultusunda çalışmalar göstermesi ve müşterilerinin isteklerine en olumlu şekilde cevap vermesi firmanın yükselişe geçmesinde büyük oranda yardımcıdır.

Yıl içinde yaşanan değişimler

araba kiralama sektörü, Rent a car, oto kiralamaGünlük ve filo araç kiralama piyasası yıl içerisinde büyük oranda değişimler yaşadığı için yasal yollardan çalışma yapmak istemeyen ve müşterilerini dolandırmak isteyen bazı kurnaz firmalar türemektedir. Bu firmalar müşterileri ile anlaşma yaptıkları takdirde sözleşmelere ek belge içerikleri eklemekte, açık senet imzalatmakta ve adına kayıtlı kredi kart bilgilerine ulaşarak adına birçok borç yapılmasına sebep olmaktadır. Bu durumda piyasada yeni faaliyet göstermiş olan rent a car firmaları ile çalışma yaparken araştırmacı olmaya dikkat etmelisiniz. Daha çok kurumsal ve adını duyurmuş olan firmalar ile çalışma yapmaya özen göstermeniz her iki taraf için de yararlı olacaktır. Böylelikle değişen sektörün olumlu katkılarından siz de payınıza düşeni alıp günlük veya uzun süreli araç kiralama durumlarınızda sorunsuz yolculuklar yaşayabilirsiniz. Büyük ve kurumsal çalışma yapan firmalar değişim sürecinde hizmet kalitelerini ve yeni ürün geliştirme noktasında ki çalışmaları ile başarılı sonuçlar elde etmiş durumdadırlar. Türkiye’de yer alan araç kiralama sektöründe ki adetsel artış yaklaşık verilere göre 207 bin adede çıktığı biliniyor.

Şimdi ki süreçte merak edilen bir diğer konu ise araç kiralama sektörünün büyüklüğünün ne olacağıdır. Yapılan değerlendirmelerde araç kiralama sektörünün büyüme potansiyeli Avrupa ile karşı karşıya getirildiğinde sonuç ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de diğer ülkelere göre kişi başına düşen araç sayısı 110 civarlarında olduğu için Türkiye’de ki otomotiv sektöründe yaşanan değişimlerin kısa dönemde yaklaşık 3kat artış göstermesi öngörülmektedir. Bu verilere göre de Dünya üzerinde araç kullanma ihtiyacı duyan firmaların %50’sinin rent a car firmaları ile iş birliği içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Bu oran günlük ve uzun vadeli kiralama seçeneklerinde de değişim göstermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*