Aralıklı Besleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akşamları ara öğünlerle kalori alımını artırmak yani bir öğünde 1000 kaloriden fazla yemek yemek zararlıdır. Diyetteki tüm olumlu değişiklikler azalır, bu da glikotoksisite ve lipotoksisiteye (şeker ve yağ zehirlenmesi) neden olur. Gece aşırı yüksek kalorili yiyecekler veya tüketilen fazla enerji vücudumuzdaki hormonal değişiklikleri bozar, 03.00-04.00 saatleri arasında beynimizin ve kardiyovasküler sistemimizin işleyişini bozar. Glikoz seviyelerinde bir artış, hipertansiyon atağı ve pıhtılaşma eğilimi vardır. Vücudumuzun tüm organları, dokuları, hücreleri biyolojik saatin ve sirkadiyen ritmin kontrolü altındadır. Biyolojik saatin çevresel ve merkezi unsurları vardır. Merkezi biyolojik saat hipotalamusta bulunurken çevresel biyolojik saat tüm doku ve hücrelerde bulunur. Organların ve hücrelerin düzenli ritmik çalışmasını düzenler. Bu hormonal sistem tarafından düzenlenir. Bu iki biyolojik saatin düzgün çalışması için hormonların sağlıklı ve yeterli bir şekilde salınması gerekir.aralıklı beslenme nasıl olmalı, aralıklı beslenmenin faydaları, aralıklı beslenme ne demek

Haftada arka arkaya iki gün oruç tutmanız önerilir, ancak asla öğün başına 1000 kaloriyi geçmemeniz önerilir. Son zamanlarda aralıklı oruç hakkında çok fazla tartışma var. Onun lehine sonuçlar geçerli. Özellikle kilo vermek için çok faydalıdır ancak stabilitesi tartışmalıdır. Kan basıncını düşürmek, lipid profilini iyileştirmek ve glisemik kontrol sağlamak yadsınamaz yararlarını ortaya koymaktadır. Haftada iki gün veya arka arkaya iki gün aç karnına yemek yemeniz ve öğün başına asla 100 kaloriyi geçmemeniz önerilir.

Sonuç olarak, aralıklı oruç, kardiyometabolik hastalık geliştirme riskini etkili bir şekilde azaltır. Sirkadiyen ritme uyumlu olmalı, merkezi ve çevresel biyolojik saate müdahale etmemelidir. Aralıklı beslenme, bozulmuş glukoz toleransını düzeltir, insülin direncini, kan basıncını ve vücut ağırlığını azaltır. Yanlış zamanda beslenmek hem merkezi hem de çevresel biyolojik saatleri bozar. Bu, kardiyometabolik hastalıkların gelişmesine yol açar. Kardiyometabolik hastalığı önlemek için, haftada 2 gün yiyecekleri kısıtlarken veya sürekli oruç tutarken uyulması gereken kuralları ve hedefleri tanımlamak önemlidir.

Hedef: Artmış risk altındakilerde altı ay boyunca  kilo kaybı sağlamak ve sürdürmek için gün aşırı yağ ve enerji alımını sınırlayan en az 12 saat aralıklı yemek ve haftada 150 dakika egzersiz.

– Yiyecekler tam tahıllar, baklagiller, yağlı tohumlar, sebzeler ve meyveler olmalı ve glisemik dalgalanmalara neden olmamalıdır. Genel olarak lif içeren besinler tercih edilmelidir.

– Aralıklı oruç sırasında şekerli içecekler ve tatlandırıcılar tüketmeyin.

– Ara öğünlerle çok düşük kalorili diyetler (günde 400-800 kalori) ile kısa sürede %5 kaybetmeyi planlayanlara insanlar iyi motive edilmelidir.

– Unutulmamalıdır ki yaşlılarda kas fonksiyonu, kuvveti ve kütlesindeki azalma önemli bir sorundur. Sarkopeni ile vücudumuzun temel taşları olan hücrelerdeki enerji üretim merkezlerinin sayısı ve gücü azalır. Diyetisyenler diyetlerini kişisel tercih ve uyuma göre ayarlamalıdır.

– Hipoglisemi, yani şeker seviyelerindeki düşüş, artıştan daha önemlidir ve bu, koroner kalp hastalığı ve serebral bozuklukları olan risk altındaki kişiler için çok önemlidir. Bu kişilere aralıklı oruç önerilmemelidir.

– Uzun süreli açlık, insülin alan diyabetik hastalar ve hipoglisemi yaşamayan otonom nöropatili hastalar için risk oluşturur.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Ramazan ayı ne olursa olsun, uygun kişilere gün aşırı beslenmeyi veya haftada 2 gün ardışık oruç tutmayı önermek mümkündür. Kardiyometabolik hastalık için risk faktörlerinin azaltılmasında, insülin direncinin bozulmasında, insülin duyarlılığının artmasında, proinflamatuar sitokinlerin azalmasında ve kilo kaybında önemli rol oynar. Yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabet geliştirme riskini X oranında azaltır. Vasküler yapının ve endotel fonksiyonunun bozulmasında önemli bir rol oynayan oksidatif stresten kurtulmayı destekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*