Aritmiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kalp, bazen kalp hastalığı olan kişilerde bazen de sağlıklı kişilerde ortaya çıkan aritmilerde farklı çalışır. Hızlı kalp atışından bayılmaya, hızlı, yavaş veya aralıklı iğnelerle kendini gösteren bir dizi semptomla kendini gösterir. Kalbin nasıl çalıştığına bağlı olarak farklı tedaviler geliştirilmiştir.

Aritmi veya aritmi düzensiz bir kalp atışıdır. Ritim anormal olduğunda, kalp çok hızlı (taşikardi), çok yavaş (bradikardi) veya düzensiz atabilir. Çoğu aritmi zararsız olsa da bazıları yaşamı tehdit edebilir.

Ritim bozulursa, kalp vücuda yeteri kadar kan gönderemediğinde nefes darlığı, bayılma, bayılma ve bazen ani ölüm meydana gelebilir. Bununla birlikte, ritim bozuklukları genellikle çok tedavi edilebilir.

Taşikardi nedir?

En yaygın ritim bozukluklarından biri taşikardidir. Taşikardi, kalbin dakikada 100 defadan fazla atmasıdır. En karakteristik özelliklerinden biri kalp çarpıntısıdır. Kalbin çok hızlı çalıştığı durumlarda bayılmadığı gibi bu durum tansiyonun düşmesi veya nefes darlığı ile de görülebilmektedir.

Çarpıntılı hastalara MR veya EKG gibi yöntemler uygulanır. Taşikardili hastalarda kalp çarpıntısı genellikle kısa sürelidir, bu nedenle en yakın tıbbi tesise gidene kadar kalp atış hızları normale dönebilir. Bu tür hastalar ek muayeneler gerektirir.

Ventriküler taşikardi

Ventriküler taşikardi, kalpte bulunan ventrikül odalarındaki hızlı bir kalp atışıdır. Ventriküller, kanın vücutta dolaşımını sağlayan ana pompalardır. Bir yetişkinin kalp sağlığı dakikada 60 ila 100 atış arasındadır. Ventriküler taşikardi durumunda, kalp hızı dakikada 200-250 atıma kadar çıkabilir çünkü kalp o kadar hızlı atar ki ventriküller ventrikülleri yeterli kanla doldurmaz ve bu da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Supraventriküler taşikardi

Supraventriküler taşikardi, çocukluk çağında en sık görülen taşikardi tiplerinden biridir. Bu genellikle zayıflık, anksiyete ve emzirmeyi reddetme gibi semptomlarla bebeklik döneminde ortaya çıkabilir. Çocukların çarpıntı, göğüs ağrısı ve nadiren de olsa bayılma gibi şikayetleri vardır. Supraventriküler taşikardisi olan çocuklar normal bir kalp atış hızına sahiptir ve çarpıntı gibi anormallikler nadirdir. Bir çocukta supraventriküler taşikardi bulunursa, ilaç tedavisine mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.

Sinüs taşikardisi

Sinüs taşikardisi, fiziksel aktivite, yaralanma, stres veya benzer olaylar nedeniyle düzensiz bir kalp atışı olmaksızın dakikada 100 veya daha fazla kalp atış hızı anlamına gelir. Egzersize bağlı gelişen sinüs taşikardisi normal kabul edilse de doktorunuza danışmalısınız.

Normal kalp atış hızı ne olmalıdır?

Normal kalp atış hızı değerleri kişiden kişiye değişmekle birlikte, normal yetişkin kalp hızı genellikle 60 ile 100 arasındadır. Kalp atış hızı 50’nin altına düşmediği sürece, düşük kalp atış hızı insanların daha sağlıklı olduğunu gösterir.

Spor sonrası kalp atış hızı

Spor yapan kişilerin dinlenme kalp atış hızı genellikle 50 veya biraz daha düşüktür. Dinlenme kalp atış hızı ne kadar düşükse, insanlar için o kadar iyidir. Spor sırasında nabız 125’i geçmemelidir. Bu sayı 125 ve üzerine çıkarsa, kişi de hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle spor sırasında ve sonrasında ortalama kalp atış hızınızı mutlaka ölçmeli ve bir anormallik bulursanız bir an önce doktorunuza görünmelisiniz.

Bebeklerde ve çocuklarda nabız

Bebeklerin ve çocukların kalp atış hızı yetişkinlerden farklıdır. Bebeklerde ortalama kalp atış hızı 100 ile 125 arasında ve çocuklarda 80 ile 100 arasındadır.

Kadınlarda nabız

Kadınlarda ortalama kalp atış hızı 70 ila 90 arasında normal kabul edilir.

Erkeklerde nabız

Normal kalp atış hızı genellikle 60 ile 100 arasında olmasına rağmen, erkekler için ortalama ideal kalp atış hızı dakikada 70 ile 75 arasında olmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*