Aşırı Adet Kanamasının Sebepleri

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz imi zaman adet döneminde normalden daha yoğun bir kanama yaşamak normaldir olur ve bu durum her kadın için geçerli olduğunu bilmelisiniz. Aşırı adet kanaması olarak tanımlayabileceğimiz bu durum normal olarak karşılanmasına rağmen ara sıra değil de sıklıkla olursa ya da adet görmeye başladığınızdan beri yoğun adet kanamaları yaşıyorsanız buna ‘aşırı mensturasyon’ ya da ‘menoraji’ ismi verilir. Menoraji’de aşırı kanamaya ek olarak ise normalden uzun süren 8 güne kadar adet dönemleri yaşanabiliyor.adet kanamasının sebepleri, aşırı adet kanaması, adet kanaması neden olurAşırı Adet Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Hormon Düzensizliği: Özellikle de ergenlik ve menopoz dönemi öncesinde artan hormon seviyelerindeki dalgalanmalar adetin normalden daha yoğun geçmesine yol açabiliyor. Bu durum ilk adeti takip eden 1-2 yıl ile menopozdan önceki 1-2 yıl süresince yaşamaktadır. Her iki durumda ise vücut kendini adet görmeye ve görmemeye hazırladığı için hormon seviyelerinde değişimler meydana gelir.

Yumurtalıkların Fonksiyon Bozukluğu neden olabilir: Eğer ki yumurtalıklar normal şekilde bir adet döngüsünde olması gerektiği gibi yumurta üretemiyorsa vücutta progesteron hormonu seviyesi düşmektedir. Progesteron hormonu dengesizliği ise aşırı adet kanamasına yol açabiliyor.

Miyomlar: Çoğunlukla doğurganlığın arttığı yıllarda rahimde oluşan miyomlar aşırı kanamalı ve uzun süreli adete neden olur.

Polipler: Rahim astarında ortaya çıkan polipler çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda yüksek hormon seviyelerinin sonucu olarak kendini belirtir. Bu polipler adet döneminin daha yoğun ve sancılı geçmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Adenomiyoz durumu: Uterus’un iç tabakasında yer alan bezlerin rahim kasına gömülmesi sonucu oluşan adenomiyoz sık sık aşırı adet kanamasına ile adet döneminde şiddetli ağrılara yol açan bir durumlardandır. Genellikle çocuk sahibi olmuş orta yaşlı kadınlarda görülmektedir.

Rahim İçi Araç kullanımı; Aşırı adet kanamalarının spermin yumurta hücresini döllemesini önler ve hamilelikletn koruyan rahim içi aracın bilinen bir yan etkilerindendir. Adet kanamasının yoğunluğuna göre doktorunuz rahim içi aracın çıkarılmasına karar verecektir.

Kanama Bozukluk Problemi: Kanınızın pıhtılaşmasını engeller veyahut geçikmeli biçimde pıhtılaşmasına neden olan rahatsızlıklar adet kanamasının yoğun ve adetin normalden uzun sürmesine yol açar.

İlaçlar: Anti-inflamatuar ilaçlar ile antikoagülan dahil olmak üzere bazı ilaçlar ağır veya uzun süreli adet kanamasına neden olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*