Astım Krizi

Astım Krizi

İnsanlarda nefes darlığı olarak bilinen astım nedir? Astım bir solunum ve onunla beraberinde bir akciğer rahatsızlığıdır. Astım belirtileri solunum yetmezliği, sık nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma olarak kendini gösterir. Astım bronşit olarak da bilinen astım hastalığı hastada iki şekilde görülmektedir. Bunlardan ilk olanı astım hastaları için daha hafif geçen daralmalar olarak adlandırılır. Astım hastaları nefes daralmaları olarak bu rahatsızlığı yaşarlar. İkinci olarak astım hastalığı alerjik reaksiyonun gösterilmesi ile ciğerde zar üzerinde şişmelerin olması ile yaşanır bu ataklar daralmalardan daha sert olabilmektedir.

Anladığınız üzere astım hastalığı hastanın belli şeylere alerjik tepki göstermesi sonucu nefes alamayarak yaşanan bir rahatsızlıktır. Astım nefes darlığı sebeplerinin en başında toz gelmektedir. Evet, astın hastalığı toza tahammülü olmayan bir hastalıktır, ev tozları çiçek tozları bu hastalığı tetikleyerek hastalarda ölümlerle bile sonuçlanabilen astım krizlerine neden olmaktadırlar. Fakat astım tedavisi olan bir hastalıktır. Çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavi edilen astım hastalığı bu yönüyle korkulan bir hastalık olmaktan uzaklaşmaktadır. Astım ilaçları isimleri genelde içerik olarak bronş genişletici ilaçlar olarak karşımıza çıkar. Astım hastalığı tedavisi için kullanılan bir ilaç tipi ise kortizon türü ilaçlardır.
Astım için şifalı bitkiler de kullanılan diğer yöntemlerden biridir özellikle keçiboynuzu bitkisinin bu hastalığın tedavisinde adından sıkça bahsedilmektedir. Bu bitkiden elde edilen kür astım tedavisinin bitkisel açıdan en popüler yöntemlerinden biridir. Astım ilaçları hastalığın tedavisinin ana kemiğini oluşturuyor diyebiliriz astım ilaç tedavisi uygulanarak tedavi edilir çünkü. Yani herhangi bir cerrahi işlem ya da başka türlü yöntemler bu hastalığın tedavisinde uygulanmaz. Astım hastalarının nefes açıcı spreyler şeklinde kullandıkları ilaçlar bronşlarda yarattıkları genişleme ile hastalığın tedavisini oluşturur.
Ayrıca astım hastalarının alerjik tepkilerini azaltmak içinde alerji ilaçları kullanılmaktadır. Astımın en büyük ilacı ise dikkattir. Yani bulunduğumuz ortamın tozuna dikkat etmek gerekir. Hiçbir şekilde tozlu ortamlarda bulunmaması gereken astım hastaları, ilkbahar mevsimlerinde de gerekli önlemleri mutlaka almalıdırlar. Yanlarından astım ilaçlarını asla eksik etmemesi gereken astım hastaları bu krizlerin nasıl ve ne zaman geleceğinin bilinmediğini unutmamalıdırlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*