Ayak Kokusunun Nedenleri ile Tedavi Yöntemleri

Ayak kokusu sosyal yaşantımızı doğrudan etkileyen bir durumlardandır. Pek çok tedavi yöntemi olmakla birlikte tek kalıcı tedavi yöntemi cerrahi müdahale gerektiren sempatik sinir sistemini bloke etme yöntemini belirtir. Ayak kokusu günlük yaşantıda hemen hemen herkesin başına gelmesinden korktuğu ve ya utanıp sıkıldığı bir durumu belirtir. Sosyal yaşamı etkileyen ve ya başa gelmesi durumunda insanı sıkıntıya sokan, öz güvenini zedeleyen ayak kokusu aslında sanıldığı kadar basit durum değildir. Önemli sağlık problemleri arasında görülen ayak kokusu doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık. Ayak kokusunun nedeni aslen ayaktaki terlemeye dayalı aşırı bakteri üremesi veya mantar oluşumuna dayanmaktadır.

Ayak Kokusunun Belirtisi Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Ayak kokusu, sağlık sorunları, ayak terlemesini engellemekÇok nadir olarak görülse de bu hastalığın bazı kanserlerin belirtisi olabileceği de doktorlar tarafından bildirilmektedir. Aynı zamanda troid, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Genelde ayak kokusunun altında farklı hastalıklara dayanan bir neden bulunamasa da stres ve ya sıkıntı altındaki insanlarda da görülebilir. Tedavi olunsa dahi ayak kokusunu engellemek için tedbirler almak ileride oluşabilecek sorunları en aza indirmektedir. Öncelikle her insan ayak konusunda hijyeni alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Günde en az bir kez ayaklar ılık su ile yıkanması gereklidir. Tabi ki giyecek konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Üremek için karanlık ve sıcak yerleri seven bakteriler için suni deri ve plastikten yapılan ayakkabılar oldukça verimli yerlerdir. Uzmanlar nefes alan pamuklu çorap ve hakiki deri ayakkabı kullanımının mantar ve bakteri üremesini engellemek için ilk adım olduğunu söylemektedir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilebilir?

Pek çok insanın muzdarip olduğu bu sevimsiz durumun halk arasında birçok çözümü bulunuyor. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılma kremler, kına yakmak ve ya pudralamak daha bulabileceğiniz onlarca çözümden sadece bazılarıdır. Bu çözümler ayak terlemesini engellemek ya da kokuyu bastırma amacı güdüyorlar. Fakat bu çözümler kulaktan dolma olmakla beraber sorunun köküne inmediği için genelde etkili olmamakta ve etkili olsa dahi kısa süreli ve ya verimsiz çözümler sunacaktır asla gerçek bir tedavi yöntemi olmazlar. En güvenilir ve etkili yol bir hekime görünmek ve tedaviye sürekli devam edilmesidir. Maalesef tedavi kısa süreli değil ve genelde hastalar bir süre sonra pes eder veya farklı yollara başvurma eğilimi gösterirmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*