Bayramda mideye dikkat!

Tatillerde genellikle çok sayıda tatlı ve hamur işi yenir. Birçok insan, özellikle tatildeyken reflüden şikayet eder. Tatillerde reflüyü tetikleyen başlıca besinler nelerdir?

Reflüye neden olan en önemli faktörler arasında yenen yiyecek miktarı ve yiyecek türü yer alır. Daha büyük miktarlarda daha az yemeyi başarırsak, şikayetlerimiz daha az olacaktır. Ne yedikleri önemli değil. Tabii bunu söylediğinizde “bir şey var, hadi …” olarak algılanmamalısınız. Genel olarak baharatlı, ekşi, acı yiyecekler, gazlı içecekler, şerbetli tatlılar, kafeinli içecekler, kakao, çikolata, turunçgiller ve meyve suları gibi yiyecek ve içeceklerin kontrollü, akıllı ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi faydalıdır.mide rahatsızlıkları, bayramda mide sorunları, bayramda yaşanabilecek sorunlar

Özellikle 1 aydır oruç tutan kişiler yemek sorununu ağırlaştırabilir. Reflü dışında başka hangi gastrointestinal hastalıkları görebiliyorsunuz veya önceden var olan hangi hastalıklara yol açıyor?

Reflünün aslında oruçtan sonra meydana geldiğini söylemek yanlıştır. Ancak Ramazan ayında oruç tutarken temel kurallar unutulursa, yani sahursuz 24 saat beklerseniz veya orucu tutmanın doğru olmadığı herhangi bir hastalık (şiddetli gastrit, peptik ülser hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığı) varsa daha da kötüleşebilir. … … Oruç tuttuktan sonra mantıklı ve dikkatli beslenme alışkanlıklarını sürdürmek faydalıdır.

Bayramda hangi hastalara dikkat etmelisiniz? Kendilerini nasıl koruyabilirler?

Özellikle gastrointestinal rahatsızlığı olan kişiler (ülser, gastrit, iltihaplı bağırsak hastalığı) ve karaciğer hastalığı olan kişiler aşırı ve sık yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır.

Çok fazla yiyen ve gastrointestinal rahatsızlıkları olan insanlara ne tavsiye edersiniz? Özellikle bir şeyler yemeleri veya içmeleri gerekiyorsa midelerini rahatlatmak için ne yapmaları gerekir?

Temel ilke, kaygı değil, temiz yiyecek olmalıdır. Kendinizi iyi hissetmediğinizde farklı yiyecek ve içeceklerle tamir etmeye çalışmak da yanlıştır. Özellikle bu amaçla gazlı içeceklerin veya gazlı içeceklerin kullanılmasını önermiyoruz. Su en iyi içecektir. Ana öğünleri atlamak ve küçük ara öğünler yemek en uygun diyettir. “Zina için çay içme, soda içme …” gibi bir mesaj verdiğimiz anlaşılmamalıdır. Bu içecekler zevk için içilebilir ve abartılmadıkça tüketilebilir. Ancak tıbbi amaçla içilmemelidir.

Midenizi veya bağırsaklarınızı gevşetmenin nesi yanlış? Örneğin ilaçlar doğru kullanılıyor mu?

Elbette ağızdan ağza geçen ve bilimsel dayanağı olmayan bazı yaklaşımlar var. Genel olarak ishalli hastaların yağ ve lif içermeyen bir diyet yemelerini tavsiye ederiz. Az yağlı yoğurt çorbası, pirinç lapası ve haşlanmış patates gerçekten ishal için önemli ishal ilaçlarıdır. Aksi takdirde “şehir efsanesi” gibi bir şey olduğunu düşünüyorum … Nane ve limon sorunu tartışmalı. Bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde ılık ve yumuşatıcı bir içecek olarak tüketilir ancak nane ve limonun reflü oluşturabileceğini unutmayın. Yukarıda da söylediğim gibi, turunçgiller ve meyve suları oldukça reflüsojendir.

Tekrarlıyorum: su en iyi içecektir. Doğal meyve suları elbette tüketilebilir. Abartmayın ve mümkünse aç karnına bol miktarda içmeyin. Reflüsü olan kişiler için meyve sularını dikkatli içmeleri yararlıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*