Bebekler anne sütünden nasıl kesilir?

Bebeklerin anne memesinden kesilmesi genellikle annelerin gözünde büyümektedir. Ancak farkında olunmasa da aslında bu işlem katı gıdalar ve ek besinlere geçilmesi döneminde başlamaktadır. Bebeklerin memeden kesilmesi temelde 2 ana devreden oluşmaktadır.

Bebekleri memeden kesmek için yapılması gerekenler

Meme emmeye devam eden bebeklerin aniden anne sütü bıraktırılarak biberon ya da bardaklara alıştırılması pek mümkün değildir. Bu nedenle tamamen sütten kesme işlemi planlanıyorsa bunun için daha önceden çalışmalara başlanması gerekmektedir. Bebeklerin bardaklar ya da biberonlar tanışıklığı yoksa memeden kesmek daha zor ve yavaş bir hal almaktadır.

Bazı durumlarda ise bebeklerin anneden kopması için özellik fazla vakit olmadığında emzirmeler atlanarak bebeğin aç bırakılması gerekebilmektedir. Bu işlem 3-4 gün tekrarlanır ve yalnızca alternatif olarak seçilmiş beslenme türleri bebeklere sunulur. Bebeğiniz inatçı bir yapıdaysa başlangıçta bunu kabullenmeyebilir ancak zamanla alışacaktır. 6 aydan önce biberon ya da bardakla kendi sütünüzü bebeğinize verebilir ya da mama ve süt vermeyi deneyebilirsiniz. Bu zamandan sonra ise bebeklerinize sulandırılmış inek sütü ya da meyve suyu da vermeyi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz bu besinleri babasının elinden de alıyorsa bebekler beslenme dönemine geçiş için uygun zamanda demektir.bebekleri memeden kesmek için neler yapılır, bebekleri anne sütünden kesme, bebekler anne sütünden nasıl kesilir

Memeden kesme işlemi nasıl uygulanır?

  • Bebeğiniz kendiliğinden emmeyi bırakmazsa yavaş yavaş ve alıştırarak sütten kesmelisiniz.
  • Süt yapımındaki arz-talep düzeni tersine çalıştırılmalıdır. Birkaç haftada yavaş yavaş azaltılmalıdır.
  • Kesilen öğünlerden sonra diğer öğünü kesmek için 3 gün beklenmelidir.
  • Aniden sütten kesilmeye çalışan bebeklerde huysuzluk ve mutsuzluk hakimdir. Bu nedenle de beslenmeyi reddedebilmekte, hastalanabilmekte ve beslenme bozuklukları görülebilmektedir.
  • Katı yiyeceklere alışmış ve çiğnemeyi öğrenmiş bebeklerde verilen yiyecek miktarının artırılması ve seyrek emzirmelerle meme yavaş yavaş unutturulabilir.
  • Günde 1 defa emzirmeyi atlayarak işe başlanabilir. Kademeli olarak ise bir öğün azaltarak devam edilir. Bebeğiniz zamanla bu duruma alışacaktır.
  • Emzirme süreleri kısaltılarak emzirme sonrasında yaşa uygun ek besinler verilmelidir.
  • Emzirmeyi erteleyerek bebeğinizin ilgisini başka yöne çekin.
  • Bu dönemde babalar büyük bir rol oynamaktadır. Anne etrafta değilken babaların bebeği beslemesi faydalı olacaktır.
  • Gece öğünlerinin kesilmesi zordur. Bu yüzden gece emzirmelerinin kesilmesi en sona bırakılmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*