Bebeklerde Göbek Fıtığı ve İshal Oluşumu

Bebeklerde ishal genel olarak 0 ve 5 yaş aralığında sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ishal belirtileri için şunlar göz önünde bulundurulabilir, günlük yaptığı dışkı sayısında artış olduysa, dışkının kıvamı bozuk ve yumuşak ise, sulu bozuk kıvamın yanı sıra sulu bir görünüme sahip ise, sümüksü dışkı ve bazen de kusma gerçekleşiyorsa ishal olasılığı yüksektir. Yeni doğan bebeklerde ishal oranı daha düşüktür çünkü, anne sütü bir çok ishal oluşturacak sebebi ortadan kaldıran bir besindir. Yeni doğan bebekler günlük ortalama 5 ve 6 kez dışkı yapabilir ve kıvamı bozuk değilse bu normal bir durumdur. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler günde 7 defaya kadar dışkılarını yapabilirler.bebeklerde ishal oluşumu, bebeklerde göbek fıtığı oluşumu, bebek göbek fıtığı nedenleri

Bebeklerde fıtığı doktorlar baktıklarında hemen anlayabilirler. Eğer bebeğinizde göbek fıtığı teşhisi konuldu ise doktorunuz boy ve şekline bakarak içeri bastırıp bastırılmayacağı kontrolünü gerçekleştirir. Göbek fıtığı bebeklerde zamanla kendiliğinden kaybolan bir durum olarak gözlemlenmektedir.

Bebeklerde göbek fıtığı genel olaak bebeğin düşük kiloda doğmasından dolayı gözüken bir durumdur. Fıtık 1 yaşına gelmeden genellikle kapanır. Ancak bebeğiniz 5 yaşına geldi ve halen sorun devam ediyorsa tedavi veya ameliyat gerekli olabilir. Ameliyat basittir ve hastanede yatacak bir durum oluşturmaz. Hemen akabinde eve dönülebilmektedir.

Eğer bebeğinizde bulunan göbek fıtığı ani olarak büyüme gösteriyor, içeri doğru itildiğinde içeri girmiyorsa, bebekte kusma ve ağlama başladı ise mutlaka en kısa sürede doktora götürmelisiniz. Fıtık bebek ağladığında daha belirgin olarak dışarı doğru fırlamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*