Beyninizi ayakkabı ile şımartın!

Bazı ünlü markalar yaygınlaşmadan önce de, şık kadınların ayakkabı tutkusu ya da çılgınlığı vardı. Günümüzde de ekonominin durumu ne olursa olsun, kriz, enflasyon, düşüş ya da yükseliş fark etmeksizin ayakkabı satışları etkilenmiyor. Kadınlar için bayan ayakkabı çeşitleri satan mağazaları dolaşmak ve yeni bir çift ayakkabı almak neredeyse doğa üstü bir etki yaratıyor. Yeni ayakkabılarını ayağına geçiren kadın birden kendini daha özgüvenli, daha şık, daha seksi ya da daha enerjik hissedebiliyor.ayakkabı satın alma, kadın ayakkabısı, kendini mutlu etme

Bilim insanlarına göre, her çeşit yeni giysiyi satın aldığımızda beynimiz dopamin maddesi salgılıyor ve iyi hissetmemizi sağlıyor. Yani bir çift ayakkabı satın almak kendinizi ödüllendirmekle eşdeğer. Ayakkabı alırken devreye giren sadece dopamin de değil, ayakkabı satın aldığınızda beyninizin ön korteksindeki koleksiyoncu noktası da uyarılıyor. Farkında olsanız da olmasanız da, aslında herkes için ayakkabılar tıpkı biblolar, kartpostallar, heykeller ya da tablolar gibi birer koleksiyon objesi. Mağazalarda hatta bazen evlerde sergilenme şekillerine baktığımızda da bunu anlamak mümkün. Bir kadın beğendiği bir ayakkabıyı satın aldığında bir pul koleksiyoncusunun çok nadir bir pul bulduğunda yaşadığına benzer bir adrenalin taşması yaşıyor.

Bu harika duygular yüksek topuklularla daha da zirveye çıkıyor. Bilim insanlarına göre, tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da yükseklik ile iktidar duygusu birlikte geliyor. Yüksek topuklu giyen kadının statüsü yükseliyor, boyu uzadığında kendini daha güçlü, seksi ve etkileyici hissediyor.

Farklı ayakkabı modelleri ve bakımları

Yüksek topuklu stilettoların verdiği özgüven duygusu tartışılmaz, peki ya diğer ayakkabı modelleri? Farklı bayan ayakkabı modelleri farklı ortamlara ve farklı stillere uyuyor, aynı zamanda farklı bakım yöntemleri gerektirebiliyor. Örneğin, deri esnek bir materyal ve deri ayakkabınız ayağınızı çok sıktığında bir ayakkabı tamircisine götürerek genişletmeniz mümkün. Spor ayakkabı satın aldığınızda ise onları çamaşır makinesinde yıkamaktan kaçınmalısınız. Bir fırça, ılık su ve sıvı sabun spor ayakkabıları yıkamak için en uygun kombinasyon. Ne tür ayakkabı giyerseniz giyin, ayaklarınız değerli, bu yüzden ayaklarınıza iyi bakmalı ve şımartmalısınız.

Ayak sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız ya da bazı sağlık sorunlarınız varsa ortopedik ayakkabıları, ayağınızı daha rahat ettirecek, espadril ya da spor ayakkabı tarzı modelleri tercih edebilirsiniz. Bazen çok düz tabanlı bir ayakkabı da ayak sağlığınız için iyi olmayabilir, biraz yüksek topuk -özellikle sivri değilse- fayda sağlayabilir. Sağlık sorunları olan biriyseniz doktora danışarak da ayağınıza en uygun modeli seçebilirsiniz.

Ayağınız tamam, peki ya cebiniz?

Giyimde ayakkabı kadar cep te önemli. Yeni bir ayakkabı seçip satın almaya karar verdiğinizde beyniniz dopamin salgılıyor ama bazen bu mutluluk kredi kartınızı pos makinesinden geçirdiğinizde sona erebiliyor. Ayakkabı zevkinizi bütçenizi sarsmadan sürdürebilmek önemli bir husus. Burada göz önüne almanız gereken dört konu var; kalite, dayanıklılık, stil ve sağlık. Bu dört konuda da bütçeniz oranında iyi performans gösteren bir ayakkabı doğru ayakkabıdır. Verebileceğiniz fiyat ne ise ayakkabının performansı da bununla orantılı olmalıdır.

Örneğin sadece stil anlamında başarılı, şık göründüğü ve ünlü bir markaya ait olduğu için fahiş bir fiyatla satılan ama kalite, dayanıklılık ve sağlık anlamında zayıf bir ayakkabı yanlış bir seçim olacaktır. Aynı şekilde çok ucuz ve kısmen şık görünen ama bir kaç ay sonra kullanılmaz hale gelecek bir ayakkabının da bütçenize olumlu etkisi olmaz. Günümüzde bayan ayakkabı fiyatları iki üç paket sigara fiyatından başlayıp iki aylık asgari ücrete eş değer noktaya kadar çıkabiliyor. Bu kadar çok seçenek varken, doğru ayakkabıyı araştırmak için internet önemli bir mecra. Pek çok kişi internetten ayakkabı almaya çekiniyor ancak seçeneklerin ne kadar geniş olduğunu düşünürsek aradığınız “o ayakkabı” neden internette olmasın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*