Bronşite İyi Gelen Bitkiler

Genelde bronşit çocuklarda görülen hırıltı ve öksürükle kendini gösteren ciddi bir hastalıktır. Nefes borusunu her insan da akciğerlere bağlayan iki adet kol bulunur. Bronş da bu kollara verilen addır. Sahip olduğumuz bu bronşların çeşitli nedenler iltihaplanması sonucu bronşit hastalığı oluşur. Yetişkinlere göre çocukların vücut direnci daha da düşük olduğu için çocuklarda daha fazla görülür.bronşite ne iyi gelir, bronşite iyi gelen bitkiler neler, bronşitte kullanılabilecek bitkiler

Kendi içinde bronşit ikiye ayrılır. Akut bronşit birincisi ikincisi de kronik bronşittir. Virüs ve bakterilerin kut bronşite neden olduğu düşünülmektedir. Vücuda bu virüsler genellikle solunum yolu ile girer ve bronşlara yerleşerek iltihap olmasına yol açar. Bronşlar akut bronşitte şişer ve balgam da artış olur. Ateş ve halsizlikte bunların yanı sıra görülebilir.

Yetişkinlerde ise kronik bronşit daha sık görülen bir türdür. Hava kirliliğinin özellikle yoğun olduğu bölgelerde ve sigara içen kişilerde bu hastalığa yoğun olarak rastlanmaktadır. Kendini kronik bronşitte en az üç ay boyunca devam eden kuru öksürük ve balgam çıkarma ile belli eder. Bu belirtiler iki yıl içinde, birini üç ay boyunca rahatsız ediyorsa o kişi kronik bronşit olmuş demektir.

Belirtileri;

–       Daha fazla geceleri artan öksürük

–       Nefes alırken hırıltı oluşması

–       Balgam çıkarma

–       Zaman zaman ateş yükselmesi

–       Kaslarda ağrı

–       Boğaz ve göğüste ağrı

–       Halsizlik

–       Belirtiler kronik bronşitte de daha uzun süre sürer.

–       Ayrıca biri kronik bronşit olmuşsa çabuk yorulur ve kendini çoğu zaman yorgun hisseder.

–       Öncelikle bronşit tedavisi yapılacağı zaman kesin olarak hastalığın teşhisi konulmalıdır. Birçok ilaç tedavi için önerilir fakat bu ilaçların genelde bronşiti iyileştirmediği bilinir. Daha çok ilaçlar hastayı rahatlatmaya ve bronşit nedeni ile oluşan belirtileri azaltmaya yöneliktir.

–       Temiz ve nemli hava bronşit tedavisinde en önemli şeydir. Hastalığın daha çabuk atlatılmasına bolca sıvı tüketmek ve dinlenmek de fayda sağlamaktadır. bronşit çocuklarda tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilir ve hayatı boyunca kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca zatürre ya da astım gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir.

İyi gelen bitkiler;

Bronşit hastalarını nemli havanın yanı sıra birçok bitkinin de iyileştirdiği bilinmektedir. Zencefil, bronşite iyi gelen bitkiler arasında en bilinenidir. Balla zencefil karıştırılarak hasta olan kişiye yedirilebilir. Ayrıca bronşiti denizkadayıfı da iyileştiren bir diğer şifalı bitkidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*