Buerger Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıp dilinde tromboangiitis obliterans (TAO) olarak bilinen Buerger, halk arasında sünnet hastalığı olarak bilinen ve sigara içen genç erkekleri tehdit eden periferik bir arter hastalığıdır. Buerger hastalığı, arterlerin yapısında tıkanmaya ve hasara neden olur.

Ortaya çıkan engeller neticesinde kol ve bacak gibi uzuvları beslemek imkansızdır, bu bölgelerde yaralar oluşur ve bu alanlar bir sonraki süreçte parçalanarak kangrene dönüşebilir. Sonuç olarak, kolların ve bacakların kesilmesi gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Hastalık erkeklerde istatistiksel olarak daha sık görülse de kadınlarda da nadirdir. Ancak bu hastalığın kilit noktası tütüne sigaradan kaynaklanıyor olmasıdır.

Buerger Hastalık ilerlerse, uzuv kaybına yol açtığı için erken teşhis ve tedavi şarttır. Buerger hastalığını durdurmanın tek yolu, var olan her türlü tütünden kurtulmaktır.

Buerger hastalığının belirtileri nelerdir?

Özellikle aktif veya pasif sigara içen 25-45 yaş arası erkekleri etkileyen ve kadınlarda nadir görülen bir hastalıktır.

Buerger hastalığının belirtileri:

Ellerde, ayaklarda ve parmaklarda karıncalanma ve uyuşma.

Tipik bir semptom, ellerde ve ayaklarda soğukluk ve solukluktur. (Raynaud fenomeni)

Yürürken ortaya çıkan ağrı belirgindir (birincisi, istirahatte geçen ağrı, kısa mesafelerde yürürken ve hatta dinlenme sırasında hastalık ilerledikçe şiddetlenir).

Daha sonraki aşamalarda uzuvlarda ağrılı ve açık yaralar gelişir.

Enflamasyon ve kan pıhtıları kangrene ve uzuv kaybına neden olur.

Teşhis yöntemleri

Buerger hastalığı için teşhis yöntemleri nelerdir?

Buerger hastalığı, sigaranın neden olduğu bir hastalıktır. Sigara içmeyen veya pasif dumana maruz kalmayan kişilerde buerger hastalığına rastlanmamıştır. Bu nedenle sigara içme süresi ve miktarı tanı sürecinde önemli rol oynar.

Tanıda bir diğer önemli nokta hastanın yaşıdır. 24-45 yaşları arasında erkek hasta olmak tanısal açıdan değerlidir. Fizik muayenede solukluk, soğukluk ve nabız yokluğu önemli semptomlardır.

Hastanın kollajen doku bozukluğu olup olmadığı da değerlendirilir. Tanı aşamasında muayenenin ilk aşaması arterlerin Doppler ultrasonografisidir. Bununla birlikte, kesin tanı koymak için tıbbi görüntüleme veya anjiyografi şarttır.

Buerger hastalığının tedavileri nelerdir?

Buerger hastalığının tedavisinde ilk adım, sigara ve tütün ürünlerini hayatınızdan tamamen çıkarmak ve sigara içtikleri bir ortamda olmamaktır. Sigara bırakıldığında hastalığın gelişimi dursa da, o zamana kadar hasar değişmeden kalır.

Bu nedenle, tıkalı kan damarlarını açmak ve kan akışını azaltmak için bazı tedaviler de kullanılır. Tedavinin ilk adımı, kan damarlarını genişleten, pıhtıları çözen ve kanı incelten bazı ilaçlardan oluşur.

Hiperbarik oksijen tedavisi, lokal kan akışını arttırdığı ve kan oksijeninin dokulara ulaşmasına izin verdiği için etkilidir. İlaç tedavisinin nihai çözüm olmayabileceği Buerger hastalarında bypass ameliyatı yapılarak ampütasyon önlenebilir. Şu anda, kök hücre tedavisine yönelik araştırmalar da ivme kazanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*