Çağımızın En İyi Beslenme Programları

Sağlıklı beslenmenin daha önemli hale geldiği bu çağda, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve kilo kontrolü için diyete çok dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Uzun yıllardır kilo vermek için kullanılan diyet programları, yeni bir çağın bilinciyle yerini sağlıklı beslenme yöntemlerine bırakıyor.beslenme programları, neler yenilmeli, sağlıklı beslenme

Uygulayacağınız beslenme programlarının güvenilir, kalıcı ve sağlık sorunlarına yol açmayacağını bilmelisiniz. Yeni bir beslenme programı uygulamak istiyorsanız bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Bilimsel olarak kanıtlanmış ve sizlerle ortak olan sağlıklı beslenme yöntemlerini araştırdık.

Yaşam kalitenizi artıracak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak, kendinizi daha hafif hissettirecek ama yine de daha fit ve zinde görünmenizi sağlayacak bu yılın en popüler sağlıklı beslenme programları arasından seçim yapabilirsiniz.

2021 için 5 popüler beslenme programı;

Akdeniz Tarzı Beslenme… İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkeleri olarak bilinen ülkelerin beslenme alışkanlıklarına dayalı bir kilo verme programı olmasa da bu diyet programı uygulandığında kilo kaybı ile sonuçlanmaktadır. Meyve ve sebzelerin yanı sıra tam tahıllar, fındık, badem ve ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren kuruyemişleri de içerir. Şeker ilaveli, yüksek oranda rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalarla sınırlı Akdeniz tarzı bir diyet programı, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalık riskini de en aza indiriyor.

Vejetaryen Beslenme… Son yıllarda insanların artan farkındalığı ile birlikte hayvan refahı, küresel ısınma ve ekolojik denge ön plana çıkmakta ve vejeteryanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ağırlıklı olarak bitki bazlı olan bu diyette hayvansal ürünler kullanılmamaktadır. Sebze ve meyve tüketimine odaklanan bu diyet, protein eksikliklerini önlemek için bitki bazlı protein kaynaklarını değerlendirir. Bitkisel besinlerin kalorisi düşük olduğu için bu diyet kilo kaybına yol açar.

Kısıtlı Karbonhidrat Diyeti… Kısıtlı karbonhidratlı gıda programlarının amacı genellikle kilo vermektir. Bu grup ketojenik diyetleri içerir. Pirinç, bulgur, makarna, unlu mamuller, şeker içeren besinler kontrollü tüketilmelidir. Ayrıca bu beslenme programında meyve tüketimi sınırlıdır. Günlük karbonhidrat miktarı toplam kalorinin %5’ini geçmemelidir. Yüksek proteinli gıdaları tercih eden bir diyet tarzı ile kilo vermek çok kolaydır. Sadece sağlığınızı korumakla kalmayacak, aynı zamanda ideal kilonuza da ulaşacaksınız.

Bitki Temelli Beslenme… Vegan ve vejeteryan diyetlerinde olduğu gibi hayvansal ürünlerde de mutlak bir yasak yoktur. Baklagiller, meyve ve sebzeler, yağlı tohumlar bitkisel besinlerde kullanılmaktadır. Hayvansal ürünleri yemenin bir zararı yoktur ancak kontrollü miktarlarda ve mümkün olduğunca az tüketilmesi tavsiye edilir. Bu çok yüksek lifli diyet, uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Bitkisel besinler tüketerek ideal kilonuzu koruyabileceğinizi hatırlatırız.

Aralıklı Oruç… Duymuş olmanız gerektiğini düşündüğümüz son popüler diyet, aralıklı oruçtur. Çeşitli şekillerde kullanılabilen bu diyetin amacı sağlıklı kilo vermektir. Ayrıca kilo vermekte zorlanan menopoz sonrası kadınlar için de etkili olduğu söyleniyor. Uzun saatler boyunca oruç tutmanızı sağlayan aralıklı oruç; İnsülin direncini düşürür, kan şekerini dengeler ve kilo vermeyi destekler. 1945 yılına dayanan aralıklı oruç ile 8 saatlik belirli bir süre boyunca yemek yeme şeklinde gerçekleşir. Günün kalan 16 saatinde hiçbir şey tüketilmemelidir. Obezite, stres, diyabet, kanser, damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununu önlediği iddia edilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*