Çift Terapisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bireysel olayların toplumsal olayları etkilediği dünyamızda en önemli sorunlar ilişkilerde yaşanmaktadır. Özellikle çevresel faktörlerin ilişkiye olan zararları kişilerin güvenlerini etkilemektedir. Duygusal temelli ilişkilerde özellikle evlilik kurumu gibi ailelerin de etkilendiği ilişkiler tüm toplumu yakından ilgilendirmektedir. İkili ilişkilerin etkisi iş yaşamına ve sosyal hayata oldukça fazladır. Sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek ise toplumun daha iyi koşullarda sürdürülmesine katkıda bulunur. Sorunlarla baş etme yöntemleri geliştirmek konusunda Çift terapilerini oldukça faydalı olmaktadır. Ancak çift terapisi hakkında bilinmesi gerekenler oldukça önemlidir. Bu nedenle terapiden önce bunların bilinmesi ve ona uygun hareket edilmesi önerilmektedir.çift terapi ne işe yarar, çift terapinin faydaları, çift terapinin yararları


Çift Terapisi Sorunları Çözmek İçin Yeterli Mi?

Sorunları insanların kendisi çözer. İlişkiyi oluşturan kişiler sorunların çözecek yetenektedir. Bir ilişkiyi kuran iki kişi o ilişkiyi yönlendirendir. Terapist sihirbaz değildir. Kişilerde olmayan özellikleri yaratamaz. Ancak kişilerde var olan bireysel özelliklere uygun şekilde çözüm önerilerinde bulunabilir. Bireyler kendi sorunlarını terapistin yönlendirmesiyle çözer. Özellikle şiddet, travma, aldatma, üçüncü kişinin kattığı sorunlar gibi ilişkiyi etkileyen olaylarda sorunların çözümünün sağlanması bireylerin kişisel özellikleriyle ilgilidir.

Sorunlar Her Zaman Çözülür mü?
Bazı sorunlar çözülmeden onlarla yaşama şekli geliştirilebilir. Özellikle aileye yeni katılan bireyler ya da ayrılanlar gibi fiziksel temelli sorunların karşılıklı dayanışma ve bireysel alana saygı ile birlikte yaşama çözümleri üretilebilir. Çift terapisi hakkında bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi gizliliktir. Bu terapiler sırasında konuşulan, görüşülen her şeyin gizli kalması ilişkinin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*