Cildinizi doğru beslenmeyle yazın etkilerinden arındırın

Uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmak, güneş koruma etkili bakım ürünleri kullanmak, havuz ve deniz sonrası sık duş almak ya da tuzlu ve klorlu suya uzun süre maruz kalmak, ciltte yıpratıcı ve belirgin etkilere yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse ciltteki kırışıklıklar, ince kılcal damar görünümleri, çiller ve koyu lekeler bu sorunların başında yer almaktadır. Bu cilt problemleri herkesi canını sıkmaya yetse de bir süre yediklerinizi düzenlemek cildinizde de gözle görülür olumlu etkiler oluşturuyor.cilt bakımı, cilt onarımı, yazda cilt bakımı

 Bu gıdalar sofranızdan eksik olmasın

  • Yumurta: Cilt hasarlarını onaran ve yapısını destekleyen yumurta içeriğindeki protein sayesinde oldukça yapılandırıcı olmakla birlikte her öğününüzde yer almaya da müsait. Tıpkı yumurta gibi protein içeriği yüksek fasulye gibi gıdalar da tüketilmeye uygun olduğu gibi bu ürünleri haftada en az 3 defa tüketmeye çalışın.
  • Domates suyu: Domates özellikle taze tüketildiğinde içeriğindeki likopen ile zararlı güneş ışınlarının yol açtığı kuruluk gibi sorunlara ciltte çözüm getiriyor. Yine haftada 3 kez tüketilen domates suyunun başka birçok faydası olduğu da biliniyor.
  • Kırmızı lahana: Antosiyanin içeriği aracılığıyla cilt lekelerine etki eden kırmızı lahana aynı zamanda C vitaminine sahip olması sebebiyle de ciltte antioksidan etki oluşturuyor. Salatınıza ekleyerek tüketebileceğiniz kırmızı lahana da yine haftada 3 il 4 kez tüketilmeye uygundur.
  • Kabak çekirdeği: Çinko, E vitamini, yağ asitleri ve omega 3 gibi sayısız faydalı içeriği ile cilde de sayısız fayda sağlayan kabak çekirdeğini, gün içerisinde bir avucunuz kadar tüketmeniz önerilmekte.
  • Pancar: kan dolaşımını olumlu şekilde etkilediği gibi cilde parlaklık da veren pancar aynı ay içeirisinde 2-3 defa tüketildiğinde dahi etki edebiliyor.

Bu alışkanlıkları unutun

İşlenmiş şeker içeren gıdalar cildin elastikiyetini kaybetmesine yol açtığı gibi yaşla artan hasarların daha belirginleşmesine ve onarımın yavaşlamasına neden oluyor. Cildinizin oluşturduğu ödem nedeniyle daha şiş görünmesine yol açarken, aynı etkiyi cildinizde salam, sosis gibi işlenmiş ürünler ve fast food gıdalar da gösteriyor. Yalnızca gıdalar değil içki ve sigara alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz gerekirken, zararlı alışkanlıklar cildinizin besinlerden dahi daha öncelikli düşmanı oluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*