Çocuğunuzun Emziği Bırakması İçin Yapılması Gerekenler

Çocukların genellikle daha rahat uyumalarını ve ya huzursuzluklarını gidermelerini sağlayan yalancı emzikler maalesef bir süre sonra adeta bağımlılık yapıcı hale gelirler ve yaşı büyüyen bebekler bile emziği bırakmakta zorlanabiliyorlar. Çocuğum emziği bırakmıyor ne yapmalıyım diyen aileler ise bu soruna çoğunlukla konu komşu ne şekilde cevap verirse o şekilde çözüm bulunuyor. Ancak emziği bıraktırma sürecinde dikkat etmeniz gerekenler de vardır. Öncelikle emziğin aslında pek de tercih edilmemesi gerektiğinin altını çizelim ve mümkün olduğunca onu kullanmaktan en başta kaçınılması gerekir. Zira emzikle ilgilenen bebeklerin hem gerçek dertlerini öğrenmek imkansız hale gelebilir hem de emziğin bir şekilde kirlenebilmesi yüzünden çocuğun ağzına mikroplarla dolu bir plastik vermektedir. Emzik sayesinde emme refleksini tatmin eden bebekler ise maalesef annenin süt zamanı geldiğinde hali hazırda tatmin oldukları zaman beslenmelerine yeterince hırsla sarılmazlar.çocuğa emziği bıraktırma, çocuğun emziği bırakması, çocuk emziği nasıl bırakır

Emziğin bıraktırma sürecinde ilk olarak yalnızca gece uykusunda emzik vermek tercih edilmesi gerekir. Tamamen emziği bırakmak maalesef geçiş sürecini daha zor hale getirir ve bu nedenle gün içerisinde emziği unutturmak fakat uykuya dalabilmesi için geceleri buna devam etmek iyi olabilir. Bir yaşını geçen bebeklerde ise emzik uykuya dalana kadar verilmeli, fakat uykuya dalmasıyla birlikte ağzından alınarak emzik emme refleksi gizlice sonlandırılması gerekir. Böylece çocuk rahatsızlık duymadan yavaş yavaş emzik ile olan bağlantısını kaybederler. Bu şekilde iki, iki buçuk yaşına kadar devam edebilirsiniz ancak bu yaştan sonra emziğin birden ortadan kaldırılması ve bırakma süreci uzatılmadan çocuğun emzikle beraber bağlantısının kesilmesi gerekir.

Artık konuşulanları anlayabilen bir yaşta olduğu için emziğin kaybolduğu birisi tarafından alındığı ve ya artık ona yakışacak bir şey olmadığı anlatılarak bir daha ortaya çıkmayacak şekilde yok edilmesi gerekir. Bazen bu bıraktırma süreci krizlerle dolu olabilir ve aileler çocuklarının huysuzluk yapmaması için emziği kullandırmaya devam edebilirler. Bu ise maalesef uzun dönemde çocuğun diş ve ya damak yapısının yanlış gelişmesine sebep olarak yetişkinlikte konuşma bozukluklarına davetiye çıkarır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*