Çocuklara Özgüven Kazandırmanın Yolları

Çocuklar anne-babaların dünyaya getirdikleri en güzel varlıklardır. Bu sebeple evlenen çiftlerin sadece çok küçük bir kısmı hariç geriye kalanları evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olur ve onun geleceğini inşa etmek için elinden geleni yapmaya başlarlar. Başlanılan gelecek inşası maddi ve manevi olmak üzere iki farklı şekilde ortaya konur. Maddi ihtiyaçlar, okul, yeme, içme, sosyal aktiviteler vb. şeylerdir. Manevi şeyler ise sevgi gösterme, saygı duyma, dikkate alma vb. gibi durumlardır. Maddiyat elbette önemlidir, ancak manevi olarak bir çocuğa bir şeyler kazandırabilmek çok daha önemlidir.çocuklarda özgüven oluşturma, çocuğa özgüven kazandırma, özgüven sahibi olma

Bir çocuğun özgüven sahibi olması manevi kazanımların en önemlisidir. Çünkü bir birey özgüvenini çocukluğunda kazanır ve hayatı boyunca aynı özgüven seviyesi ile yaşamaya devam eder. Bazı durumlarda çocukken kendine güveni olmayan kişilerin özgüvenini yükselttiği görülse de çocukken kazanılan özgüven gibi olamaz. Bu sebeple bir çocuğa maddi imkanlar sunmanın yanı sıra mutlaka ama mutlaka özgüven sunulmalıdır.

İşe Nereden Başlamalı..

Bir çocuğa özgüven kazandırma tuvalet alışkanlığı kazandırıldığı zamanlarda başlar. Çocuğunuza özgüven kazandırmak için tuvalet eğitimi verdiğiniz dönemde ona güvendiğinizi belirtin ve altını ıslatma vb. gibi durumlarda sakın onun üzerine gitmeyin. Aksine ona destek verin. Sen aslında iyi bir çocuksun, henüz tuvalet eğitimin yeni başladığı için böyle küçük kazalar olur, sen bunun üstesinden gelebilirsin gibi olumlu telkinler verilmelidir. Bu aşamada çocuğunuz ona güvendiğinizi hissedecek ve kendine de güvenerek hayatının geri kalanında kullanmak üzere kendine manevi bir güç biriktirmiş olacaktır. Aynı şekilde yemek yemeye başlanılan ilk zamanlar da özgüven için önemlidir. Üstüne başına dökerek de yemek yiyor olsa çocuğunuzu serbest bırakın, kendi kendine üstüne başına döke döke yemek yemeyi öğrensin. Tabii bu süreçte onun yanında olun ve üstüne yemeğini dökmeden yiyebileceğine, onun bu başarıya ulaşabileceğine inandığınızı sözleriniz ve tavırlarınız ile belli edin. Birkaç defa gösterdikten sonra bırakın çocuğunuz ayakkabılarını kendisi bağlasın, okul çantasını kendisi taşısın. Tüm bu önemsiz gibi görünen şeyler aslında özgüven oluşmasının temelleridir. Bunların üstüne en önemli şey ise çocuğunuz ile göz göze temas kurarak onu bir yetişkin gibi dinleyip yine bir yetişkinmişçesine samimi bir şekilde cevaplar vermenizdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*