Çocuklarda Diyabet Hastalığı

Tip-1 Diyabet nedir?

Tip-1 diyabet, insülin eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve kan şekerinde (glikoz) bir artışla ilerleyen bir hastalıktır. İnsülin, vücudumuzdaki pankreas bezinden salgılanan ve vücutta kanda şeker kullanımını sağlayan bir hormondur.

Sağlıklı insanlarda, vücut, insülin salınım miktarını, beslenme veya oruç sırasında kandaki şeker seviyesine göre kendisi ayarlar, böylece kan şekeri normal sınırlar içinde kalır.

Bununla birlikte, diyabetli bir çocukta, pankreas insülin üretemediği ve beslendikten sonra daha da arttığı için kan şekeri sürekli yüksektir.çocuklarda diyabet, diyabet belirtisi, diyabet hastalığı ve önlemleri

Tip-1 Diyabet Nasıl Gelişir?

Diyabet, çeşitli çevresel ve yapısal nedenlerden dolayı pankreasın insülin üreten hücrelerinin tahrip edilmesi sonucunda gelişir. İnsülin yeterince üretilmediğinde, kandaki şeker hücreler tarafından alınamaz ve kullanılamaz ve kullanılamayan şeker kanda birikir ve kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Diyabetli çocuklarda, kandaki şekerin yetersizliğine bağlı insülin eksikliğinin bir sonucu olarak aç kalan hücreler, enerji sağlamak için yağları ve proteinleri parçalamaya başlar.

Sonuç olarak, kilo kaybı meydana gelir. Ek olarak, enerji üretimi için yağların kullanımı sırasında, KETON adı verilen asidik maddeler açığa çıkar. Ketonlar bulantı ve kusmaya neden olur.

Ek olarak, hızlı solunum, bu asidik maddeleri vücuttan çıkarmaya başlar. Ketonlar da idrarla atılır. İdrarda keton varsa, test çubuğundaki açık renk koyu pembe-mora döner.

Bu dönemde diyabet tanısı konmazsa ve gerekli tedavi başlamazsa, çocuk diyabet ketoasidoz dediğimiz ciddi resme girebilir ve koma geliştirebilir.

Diyabet Belirtileri:

* Çok su içmek

* Çok idrara çıkma

* Geceleri idrar kaçırma veya idrara çıkma

* Aşırı yemek

* Kilo kaybı veya kilo kaybı

* Yorgunluk, yorgunluk, uyku arzusu

* Ağızda çürük elma kokusu

* Karın ağrısı

* Mide bulantısı ve kusma

* Hızlı nefes alma

Tip-1 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tip-1 diyabeti vücuttan tamamen kaldıracak, yani vücudun tekrar kendi insülini yapmasını sağlayacak ortak bir tedavi bugün mümkün değildir. Bununla birlikte, vücuda enjeksiyonla ihtiyaç duyduğu insülini vererek kan şekerini istenen seviyelere düşürmek ve yukarıda belirtilen olumsuz gelişmeleri tersine çevirmek mümkündür.

Diyabet tedavisinde çocuklar, insülinin yanı sıra dengeli bir beslenme ve aktivite planı ile tamamen normal ve aktif bir yaşam sürdürebilirler.

Diyabette kan şekerini hedefleyin

Diyabetli olmayanlarda kan şekeri 70-110 mg / dl arasındadır. Diyabet hastalarında, kan şekerlerini tedavi ile mümkün olduğunca normale yakın tutmak istiyoruz. Aşağıda, yaş ve açlık tokluk durumuna göre diyabetiklerde hedeflenen kan şekeri düzeylerimiz bulunmaktadır:

0-1 yaş: Açlık: 90-170 mg / dl

Toklukta: 120-200

Yatmadan önce: 110-170

Okul öncesi: Açlık: 80-160

Toklukta: 110-190

Yatmadan önce: 110-150

Okul çocuğu ve: Açlık: 80-130

Ergen Toklukta: 110-170

Yatmadan önce: 110-130

Diyabetli bir çocukta, kan şekerinin zaman zaman bu sınırların ötesine geçmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte, çoğu kan şekerinin bu sınırlar içinde kalmasını sağlamak önemlidir. Bu, iyi diyabet eğitimi, kan şekerini mümkün olduğunca sık ölçmenin yanı sıra insülin, beslenme ve egzersiz arasında iyi bir dengeyi sağlayarak elde edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*