Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

İnsanlar doğar, büyür ve gelişimini zaman içinde tamamlayarak yaşlanmaya başlar. İşte tüm bu süreçlerin içinde bazı dönemler çok fazla önem taşımaktadır. Bu önem taşıyan evrelerden bir tanesi de tuvalet eğitimidir. Çünkü tuvalet eğitimi tam zamanında ve doğru bir şekilde verilmiş olan bireyin kendine güveni daha yüksektir ve kendini daha rahat hissetmektedir. Oysa uzunca bir süre tuvalet eğitimi geciktirilmiş olan çocukların kendilerine olan özgüvenleri pek yerinde değildir. Bazı durumlarda alt ıslatmanın bayağı bir büyük yaşlara kadar görüldüğü olmaktadır. Böyle bir durumda psikolojik birtakım sorunlar çocukta baş gösterebilir. Bu nedenden dolayı tam zamanında ve olması gerektiği gibi tuvalet eğitimi verilmelidir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi, tuvalet eğitimi nasıl veriliyor, tuvalet eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitimi verilmeye 1,5-2 yaşlarında başlanılmalıdır. 1,5 yaşına gelmiş olan bir çocuk birçok şeyin farkındadır. Tuvaletini ne zaman yapacağını, tuvaletinin gelip gelmediğini kolayca fark edebilir. Henüz tam olarak konuşamasa dahi tuvaleti geldiğinde tuvalet eğitimi verildiyse hareketleri ile anne-babasına ihtiyacı olduğunu belirtip bir yetişkin gibi tuvaletini yapabilir.

Tuvalet eğitimi zamanının geldiği nasıl anlaşılır?

Bir çocuğun tuvalet eğitim zamanın geldiğini onun hareketlerinden anlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz altı bezliyken tuvaleti geldiğinde bir kenara çekiliyor, bir süre hareketsiz kalıyorsa, çömeliyorsa tuvaletini yapıyor demektir. Özellikle büyük tuvaletini bir kenara çekilerek bezine yapan çocukların yüzlerinden ıkındıklarını anlayabilirsiniz. Bu hareketlerden herhangi birini çocuğunuzda gördüğünüzde altını kontrol ettiğinizde ıslattığınızı ya da kirlettiğini görüyorsanız tuvalet eğitimine başlama zamanınız gelmiştir demektir.

Tuvalet eğitimi tam olarak nasıl verilmeli?

Tuvalet eğitimi verilirken çocuk korkutulmamalı ve yumuşak huylu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Tuvalet eğitimi verdiğiniz ilk günlerde gündüz çocuklarınızın bezini çıkartın ve sadece kolayca sıyırabileceği bir altlık giydirin. Kendiniz tuvalete giderken benim çişim geldi, çişimi yapayım deyip çocuğunuzun yanında öyle kalkın. Bu telkin onda yer edecek ve çişi geldiğinde olduğu yere yapmamasını, nereye yapması gerekiyorsa oraya yapmasını sağlayacaktır. Gün içinde belirli saatlerde tuvaleti olmasa dahi çocuğunuzu oturağa veya klozete oturdun. Tuvaleti olmasa dahi tuvalete alışkanlık kazansın. Burasının korkulacak bir yer olmadığını belirtin. Bazı çocuklar çıplaklıktan zevk almaktadır. Eğer çocuğunuzda böyle bir durum varsa ve tuvaletini yaptıktan sonra dahi oturmaya uzun süre devam ediyorsa uygun bir dille uyararak işi bitince gerekli temizliği yapıp tuvaletten kalkması gerektiğini öğretin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*