Depresyona Hangi Bitki İyi Geliyor?

Zaman zaman mutsuz hissedilmesi bazen çabuk öfkelenmek hepimizin başına gelebilir ve oldukça normal bir durumdur. Ancak ruh haliniz sürekli düşük seyir ediyorsa, kendinizi sabahtan akşama mutsuz hissediyorsanız ve öfkenizi kontrol edemiyorsanız depresyonda olabileceğinizi gösteriyor. Oldukça sık görülen bir duygu durum bozukluğu olan depresyon, şiddetine bağlı olarak genellikle terapi ve ilaçların birlikte kullanıldığı bir kombinasyonla tedavi edilebilir. Doktorunuz, özellikle de hafif ve orta dereceli depresyon tedavisi için bazı bitkiler kullanmanızı öneriliyor. Depresyona iyi gelen bitkileri kullanmaya başlamadan önce olası yan etkilerinden korunabilmek için mutlaka doktorunuza danışınız.depresyona iyi gelen bitkiler, depresyon tedavisi, depresyon ile başa çıkmaDepresyona İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen bir veri bulunmuyor ancak, ABD’de her yıl yaklaşık 18 milyon kişiye depresyon tanısı konmaktadır. Türkiye’de bu rakamın yaklaşık 1-2 milyondan az olduğunu düşünüyoruz. Tabii kendini her mutsuz hissedenin depresyonda olduğunu söylemek doğru değildir ve depresyonun farklı aşamaları olabilir. Orta ile hafif dereceli depresyon tedavisinde enerjinizi arttırmak, ruh halinizi yukarı çekmek için bazı bitkilerden yardım alınmalıdır. İleri derecede olan depresyon tedavisi içinse terapi ile birlikte doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanılmalıdır. Bu iki bitkiyi çay formunda, kapsül ya da tablet şeklinde eczanelerde, aktarlarda ve bitkisel marketlerde bulunmaktadır. Depresyon tedavisine yardımcı olmak için bu bitkilerin ne kadar oranda tüketilmesi gerektiğiyse kişinin yaşına, genel sağlık koşullarına ve ya depresyonun şiddetine göre değiştiğinden dolayı dozaj konusunda bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır. Sarı kantaron otunun hafif ile orta düzeyde depresyon için etkili bir bitki olduğu sağlık çevrelerince kabul edilmekle birlikte ileri derece depresyon tedavisi için önerilmemektedir. Ginkgo bitkisinin depresyona etkisi konusunda yapılan araştırma neticesi ise oldukça az ve özellikle bu bitkinin bazı yan etkilere yol açabileceği belirtilir.

Yan Etkiler ile Önlemler Nelerdir?

Ginkgo, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve ishal başta olmak üzere çeşitli yan etkilere yol açmaktadır. Taze ginkgo tohumu tüketmek ise ölüme varan zehirlenmelere neden olabilir. Sarı kantaronun başlıca yan etkileri ise baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk ve sinirlilik halidir. Alzheimer hastaları, bipolar bozukluğu bulunanlar ve bilhassa halihazırda depresyon tedavisi için ilaç kullananların herhangi bir bitkisel ürün kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*