Diyeti Bozmayan Karbonhidratlar

Diyet yaparak kilo vermeye çalışırken insanların yaptığı en yaygın hatalardan biri karbonhidratı tamamen kesmektir. Ancak vücudumuzun ihtiyacı olan; Proteinler, yağlar ve karbonhidratlar gibi makro besin kaynaklarından birinin tamamen ortadan kaldırılması sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Kilo verme sürecinde vücudumuzun ana enerji kaynağı olan karbonhidratlardan vazgeçmek yerine sağlıklı karbonhidratları tercih etmelisiniz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıklı bir şekilde elde etmek için doğru karbon seçimlerini yapmamız çok önemlidir. Besleyici olmayan ve tok hissetmeyen basit karbonhidratlar yiyerek sağlığınıza zarar vermeyin. Yemek için tavsiye edilmeyen sağlıksız karbonhidratları hayatımızdan çıkarmalı, bunun yerine uzmanlar tarafından önerilen kompleks karbonhidratlara odaklanmalıyız.karbonhidrat tüketimi, sağlıklı karbonhidratlar, hangi karbonhidratlar sağlıklı

Diyetinizi bozmayan sağlıklı karbonhidratların listesi;

Muz: Sindirimi kolay, sindirim ve bağışıklık sistemleri için etkili olan muzun tam bir enerji deposu olduğunu ifade edebiliriz. Uzun raf ömrü diyetlerinde en sık kullanılan meyvelerden biridir. Diyette şeker, karbonhidrat ve nişasta içeren muzlardan kaçınılırken, lif oranı yüksek olduğundan kontrollü tüketilmesinde fayda var.

Arpa: Kompleks karbonhidratlardan biri olan arpa, çok düşük kalorili yapısı ile diyetlerde kullanılabilir. İştahı azaltan ve uzun süre tok tutan arpa, vücudumuzun enerji yakıtına dönüşüyor.

Yulaf: Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, yulaf en çok tüketilen sağlıklı karbonhidratlar arasındadır. Yüksek lifli yulaf vücutta kolayca eridiği için diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Düzenli tüketildiğinde kalp sağlığı için oldukça faydalıdır ve bel çevresinde yağ oluşumunu da engeller.

Tahıllı Makarna: Tercih edilen bir diğer karbonhidrat ise makarnadır. Sanılanın aksine makarna, proteinler veya sebzelerle birlikte tüketildiğinde çok faydalıdır. Vücudumuzun ilk seçtiği protein macunu enerjiye dönüşecektir. Tahıl bazlı makarnaya alternatif olarak değerlendirirseniz, yüksek lif içeriği nedeniyle sindirim sisteminizi de rahatlatacaktır.

Kinoa: Son yıllarda adını çokça duyduğumuz kinoa, sağlıklı beslenenlerin sofralarında şimdiden yerini almaya başladı. Salatalara bile eşsiz lezzeti veren kinoa, yağsız kas kütlesi oluşturmaya katkı sağlayan proteinler ve esansiyel amino asitleri de içerdiğinden çok sağlıklı bir karbonhidrattır. Ayrıca uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için diyetinizde de sık sık kullanabilirsiniz.

Sağlıklı karbonhidratlar

Mercimek: Her 120 gramında 18 gram karbonhidrat içeren mercimek, protein içeriği ile de oldukça faydalıdır. Lifli yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen mercimek, diyet yapanlar için uygun bir karbonhidrattır.

Fasulye: Yüksek lif içeriği nedeniyle tokluk hissi veren fasulye, sağlıklı karbonhidratlar grubuna girer. Vücudumuza enerji desteği sağlayan fasulye, diyet yapanların tüketebileceği kompleks karbonhidratlardır.

Tam Tahıllı Ekmek: Birçok insan ekmek yemekten vazgeçer. Ekmeğin tamamen ortadan kaldırılması, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidratların alımını da engeller. Bunun yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Lifli ve dolgun yapısı nedeniyle diyetlerde kullanılabilecek sağlıklı karbonhidratlardan biridir.

Sorgum: Doygunluk özelliği sayesinde kolayca kilo vermenize yardımcı olan sorgum, kalp sağlığı ve çölyak hastalarının da tercih ettiği bir tahıldır. Kinoaya benzerliği ile bilinen sorgum, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Hangi sağlıksız karbonhidratlardan kaçınmalısınız?

Dondurma, çikolata ve şekerlemeler, kekler, kuru meyveler, şeker ve şeker içeren yiyecekler, pirinç, beyaz un, patates cipsi, mısır gevreği, şeker ve asitli içecekler, fast food aklımıza gelen ve kesinlikle tüketilmemesi gereken sağlıksız karbonhidratlardan bazılarıdır. kullanın. Sağlıksız, basit karbonhidratlar; Bunlar sağlıklı beslenmeye önem verenlerin özellikle kilo vermek isteyenlerin tercih etmemesi gereken besinlerdir. Karmaşık karbonhidratları tüketmenizi hatırlatır, lifli yapılarından yararlanarak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*