Dizüstü  Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız var ise ve satın almayı planlıyorsanız bazı şeylere dikkat ederek alışveriş etmeniz daha sağlıklı karar verip daha iyi bir bilgisayar almanızı sağlayacaktır. Dizüstü yani notebook bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz. Hız, sağlamlılık, donanım özellikleri, yazılım özellikleri ve elbette ki tüm bunlara karşın uygun fiyat, yaygın servis ağı bulunması. Dizüztü bilgisayar satın alma, düzüstü bilgisayar satın alırken, dizüstü bilgisayar alma

  • Hız: Bir bilgisayarın hızını etkileyen şeylerin başında ana kartın kalitesi, Ram kapasitesi, işlemci gelmektedir. Bu kutsal üçlü iyi ise o bilgisayar iyidir. Tabii bu üç donanımının üçü birden iyi ise ortaya çıkacak olan fiyatta o derecede iyi olacaktır. Laptoplarda bulunan donanım parçalarını değiştirmek o kadarda zor değildir, ancak yine de bir masaüstü cihaza göre zordur. Bu sebepten dolayı sonradan nasıl olsa parça değiştiririm deyip de öteberi bir cihaz alacağınıza biraz daha paraya kıyıp eli yüzü düzgün, iş yapabilecek bir cihaz satın almanız daha hayırlı olacaktır. Sözün özüne inmek gerekirse paranızın yettiği en hızlı cihazı satın almalısınız.
  • Sağlamlılık: Son dönemlerde plastik kasa yerine metal kasa, uçak metalinden üretilen ince metal kasalı dizüstü bilgisayarlar üretilmeye başlandı. Uçak metalinden üretilen cihazlar biraz pahalı olmasına rağmen ısınma, darbelere karşı dayanıklılık vb. açılardan çok iyidir. Bu sebepten dolayı bütçeniz yeterli geliyorsa uçak metlinden imal edilmiş kasası bulunan bir dizüstü bilgisayar satın almalısınız. Yok eğer bütçeniz biraz daha kısıtlıysa bu halde sıradan metalden imal edilmiş bilgisayarları da tercih edebilirsiniz. Bütçeniz buna da yeterli değilse plastik ama kaliteli bir kasaya sahip bilgisayar satın alabilirsiniz.
  • Donanım ve Yazılım Özellikleri: Donanımı olabildiğince iyi olan bir bilgisayar tercih etmelisiniz. Hafızası yüksek, işlemcisi son model olan vb. cihazları tercih edebilirsiniz.
  • Uygun Fiyat, Yaygın Servis Ağı: Sunduğu üstün özelliklere rağmen uygun fiyat veren ve ülkenin birçok yerinde servisi bulunan bir markayı tercih etmeniz yaşayacağınız sorunlara daha hızlı çözüm bulmanızı sağlayacağından önemlidir. Yaygın servis ağı bulunan, ekonomik olan markalara yönelmelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*