EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Çağımızın hastalıklarından biri de ekran başında fazladan vakit geçirip ağrılara, sızılara, görme bozukluklarına sebep vermek. Fakat ekran başında vakit geçirme, bazı çalışanların işinin bir parçası olduğu için onların daha da dikkatli davranmaları gerekiyor. Bu konuyla ilgili resmi gazetede 2013 yılında bir yönetmelik yayımlanmıştır. Ekranlı araçlarla çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği için yayımlanan bu yönetmeliğin iş veren ve çalışana yönelik bir çok gereği var. Hepsi de çalışanların sağlığını ve güvenliğini koruyabilmek adına uzman kişiler tarafından oluşturulmuş.ekranlı araç iş güvenliği, iş güvenliği sağlama, iş güvenliği nasıl sağlanır

Yönetmeliği inceleyelim ve yapılması gerekenlerden kısaca bahsedelim. Çalışan sandalyeye doğru oturmalı, gözlerini korumalı, gözlerini en az yoran yazı karakteri ve renk seçeneğini tercih etmeli, arada bir gözlerini dinlendirmeli, ufak dinlenmelerin yanında aralar da verip egzersizler yapmalı. Çalışanların şikayetleri dinlenmeli ve iş yeri hekimleri ile yapılacak ortak çalışmalarda bu şikayetlerin önüne geçilmesi sağlanmalı. Kullanılan ekranlı araçların bakım ve onarımı düzenli olarak yapılmalı. Meydana gelen hasar ve bozulmalarda iş veren, çalışanı mesul tutmamalı. Ekranlı araçlarla çalışanlar göz muayenesine tabii tutulmalı. Tüm bunlar ekranlı araçlarla çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği için alınmış tedbirler arasında. Bu noktada iş veren bir yana çalışana da büyük sorumluluk düşüyor. Kendi sağlığını düşünen her çalışan bahsedilen uygulamaları yaparsa yaşayabileceği büyük sıkıntıların da önüne geçebilir. Hakikaten sandalyeye yanlış oturması dahi sağlığına o kadar zarar verebilir ki, böyle noktaları küçümsemek sonradan çalışan için sağlık açısından pahalıya patlayabilir. Ekran bir süre sonra gözleri yormaya başlar, bu yorgunluğun hissedildiği an gözler kapatılmalı ve dinlenmeye geçilmelidir.  Çalışan unutmamalıdır ki hiç bir şey kendi sağlığından önemli olamaz ve bunları uygulaması yasal olarak da hakkıdır.

Ekranlı çalışmalarda genelde mesleki kökenli bir şikayet vardır, o da bilek ağrısıdır. Çalışan sık sık bilek ağrısı çekmemek için arada bir dinlenmeli ve bileklerine masaj yapmalıdır. Ekranlı araçlarla çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanlar sandalyede, sırt bölümü belin S şeklindeki kavsini destekleyecek şekilde  oturmalılardır. Bunları göz önünde bulunduran ve ekran başında çalışan bir kimse çok büyük rahatsızlıklar yaşamaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*