Elma Kalp Hastalığını Azaltır

Elmalardaki polifenoller ve pektin gibi birçok biyoaktif bileşik ve lif, bağırsak florasının bileşimi ve aktivitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Böylece kan yağları, kan basıncını ve vasküler işlevi iyileştirerek kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Finli kadınlardan oluşan bir grupta yapılan bir araştırma, günde 71 gram veya daha fazla elma yiyenlerin, yemeyenlere kıyasla koroner kalp hastalığı ölümlerinde yüzde 43 azalma olduğunu buldu. Erkeklerde risk azalması yüzde 19’du. Yaşlı Hollandalı erkeklerde yapılan benzer bir çalışma, günde ortalama 69 gram elma yiyenlerde, yemeyenlere kıyasla koroner kalp hastalığından ölüm oranının azaldığını buldu.elmanın faydaları, elmanın yararları, elma nelere iyi gelir

Elma ile diyabet hastalığının yüzde 28’i önlenebilir

Araştırmalar, haftada 2-6 elma veya günde 1 elma yemenin, elma yemeyenlere göre diyabet riskini% 27-28 azalttığını göstermiştir. Optimum risk azaltımı için günde 47 gramdan fazla tüketmeniz önerilir (ortalama bir elmanın yaklaşık üçte biri). 10.000 Finlandiyalı hasta üzerinde yapılan bir araştırma, elma yiyenlerin daha düşük tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu buldu.

Elma Kilo Verdiriyor

Kilo verdikten sonra kilo vermek ve kiloyu korumak için lifli ve enerji yoğunluğu düşük gıdalar tüketilmesi önerilir. 100 gram elma 2.3 gram lif içermesine rağmen günde bir elma karın ve çevresindeki hayati organlardaki yağların azalmasına yardımcı olur. Brezilya’da yüksek kolesterolü olan 49 obez hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bir elmanın zayıf olup olmadığı sorusuna cevap arayanlar için, hastalar orta derecede düşük kalorili diyetlerine ek olarak 3 diyet grubuna ayrıldı. 10. … … Bir gruba günde 60 gram yulaf ezmeli kurabiye, bir gruba günde 300 gram elma ve bir gruba ayda 300 gram armut ve 1 kg vermeyi planladı. Bu üç grup arasında en iyi sonuç, ayda 1,32 kg kilo kaybıyla elma yiyen grupta görüldü. Araştırmacılar, her iki gıdadaki yüksek lif içeriğine rağmen, elma grubundaki yulaf ezmesine göre kilo kaybının kısmen diyetin düşük enerji yoğunluğundan kaynaklandığını varsaydılar.

Elma ve armut akciğer kanserini önler

Tüm kanser ölümlerinin üçte birinde; Özellikle meyve, sebze ve tahıl tüketimini artırarak diyetteki gelişmelerin önlenebileceği düşünülmektedir. Tıbbi literatür meyve ve sebze diyetleriyle ilgilidir; Akciğer, ağız, yemek borusu, mide ve kolon kanserlerinin görülme sıklığında bir azalma ile ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Kolon kanserinin obez kişilerde daha yaygın olduğu ve lif, meyve ve sebze tüketenlerde daha az görüldüğü bilinmektedir. Vaka kontrol çalışmalarında elma tüketiminin akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilse de, 2007 yılında 10 Avrupa ülkesindeki 23 merkezde 478.590 kişiyle yapılan bir çalışmada, katı meyveler (elma ve elma) yiyenlerde akciğer kanseri oranları düşüktü. … ). armutlar).

Beyaz meyveler yaşa bağlı hastalıklara karşı korur

Avustralya’da yapılan bir çalışmada, elma tüketiminin tüm nedenlere ve hastalık ölümlerine olan etkisini incelemek için 70 yaşın üzerindeki 1456 kadın hasta 15 yıl boyunca izlendi. Günde en az bir elma yiyenlerin, özellikle kanserden ölüm oranları, günde daha az elma yiyen veya hiç yemeyenlere göre daha düşüktü. Ayrıca çok meyve ve muz tüketen grupta kalp damar hastalıklarından ölüm oranının daha düşük olduğu tespit edildi. Ek olarak, flavonoid içeren meyveler (elma, çilek ve portakal gibi) yemek, Parkinson hastalığı riskini yüzde 40 azaltırken, beyaz meyve ve sebze yemek felç insidansını azaltır. En çok tüketilen beyaz meyvelerin elma ve armut olduğu tespit edildi. Elma suyu ayrıca Alzheimer hastalığına karşı da koruma sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*