Epidural Blok ve Sağlıktaki Yeri

Epidural blok teknikleri, hem spontan vajinal doğumda hem de vajinal doğumu kolaylaştırmak için ameliyatta ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. Dahası, giderek daha popüler bir sezaryen yöntemi haline geliyor.

Epidural blok kullanırken, bel bölgesinde omurgaya bir kateter yerleştirilmelidir. Bu prosedür genellikle anne adayı yan yatarken veya otururken yapılır. Ancak bu pozisyonlarda omurganızın düz olması için bacaklarınızı karnınıza kadar çekmeniz gerekir. Bu nedenle anne adayı, kateter yerleştirme sırasında nispeten daha kolay konumlandırılabilir ve bu, şiddetli ağrı henüz gelişmediğinde yapılır.epidural blok, epidural blok ne demek, epidural blok nerelerde kullanılır

Kateter yerleştirilmesi için uygun bir yer seçildikten sonra cilt yüzeyi antiseptik solüsyonlarla temizlenir ve işlem sırasında ağrı olmaması için lokal anestezi uygulanır. Daha sonra plastik bir kateterin ilerleyeceği bir iğne sokulur ve yerleştirilen alanın kontrolü sağlandıktan sonra, kateter iğneden ilerletilir ve iğne çıkarılır.

Kateter sabitlenmiştir ve ilacı vermeye hazırdır. İlaç tedavisine genellikle doğumun 1. evresinde, ağrının düzenli olduğu ve şiddeti giderek arttığı zaman ve genellikle rahim ağzı 4 cm veya daha fazla açıldığında başlanır.

Çoğu kadın epidural iğne girişini basınç ve basınç olarak tanımlar. Bazen bu iğne bir sinire dokunarak yapılır. Bu olduğunda, bacağınızda atlama dediğimiz hareket, elektriklenme veya ağrı hissedebilirsiniz. Bu normaldir ve felç olduğunuz anlamına gelmez.

Doğum sırasında epidural anestezinin etkisi

Epidural blok kullanmanın etkisi, ilaç kombinasyonuna ve doğum sırasındaki faktörlere bağlı olarak ne kadar süreceğine bağlı olarak değişir. Çoğu zaman amaç, anne adayının kasılmaları hissetmesi, ancak acıdan kurtulmasıdır. Başka bir deyişle, epidural blok doğum sancılarını daha katlanılabilir hale getirir.

Doğum sonrası

Doğumdan sonra bant ve kateter çıkarılır. Sezaryende kullanılmak üzere epidural kateter takılırsa ameliyattan sonraki 1. güne kadar yerinde kalır ve ağrıyı gidermek için düzenli aralıklarla ilaç verilir. Özellikle sezaryen öncesi epidural kateter kullanırken bacaklarınızda birkaç saat uyuşma hissedebilirsiniz. Ayrıca bazen bacaklarınızda güçsüzlük ve olası sırt ağrısı hissedersiniz.

Epidural anestezi ile doğumun riskleri nelerdir?

Epidural anestezi ile omuriliğin bulunduğu zarın dış kısmını (dura mater) delmek suretiyle omuriliğin etrafındaki sıvı dışarı sızabilir. Bu zar iyileşene kadar 15 gün boyunca baş ağrısı görülebilir. Yüzüstü pozisyonda kişi gevşer, oturma pozisyonunda ağrı yoğunlaşır. Uzmanların elinde bu olayın meydana gelme riski yüzde 0,5-1’dir.

Ayrıca risk çok düşük olsa da ayaklarda geçici ve kalıcı felçler veya işlem yapılan bölgede görülebilecek bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir; Ancak doktorunuz, sağlığınız için bunlara neden olabilecek riskleri değerlendirerek bu fırsatları en aza indirecektir.

Epidural doğum yapılabilir mi?

Epidural kateter kullanma riskinin olduğu durumlarda bu yöntem doğum sırasındaki ağrıyı tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Epidural doğum ne zaman yapılabilir?

Bazı doktorlar, doğum eyleminin yavaşlamamasını veya gerçekleşmemesini sağlamak için doğum eyleminin belirli bir noktasından sonra gerekli gördükleri takdirde epidural eylemi önermektedir. Ayrıca bazı komplikasyon risklerini de önleyebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*