Estetik diş dolgusu nedir ?

Estetik diş dolgusu nedir ?
Dişlerde herhangi bir neden ile dişlerde eksiklikler ve hasar olabilir. Bunların en birinci nedeni çürüklerdir. Aynı zamanda dişin kırılması sonucunda da estetik diş dolgusu yapılabilir. Estetik diş dolgusu diş rengine en yakın ve ışık geçirme eşiği dengeli estetik dolgudur. Dişte eksik olan kısam doktor bir heykel tıraş gibi dişi kademe kademe işleyerek orjinal dişe benzer bir hale getirmesi işlemidir.

Estetik diş dolgusu kimlere uygulanır ?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi dişinde kırılma veya çürüklerden dolayı meydana gelen eksiklikleri olan tüm hastalarda estetik dolgu kullanılabilir. Her hangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bu zamana kadar kanıtlanmış bir yan etkisi veya bir zararı da gözlenmemiştir.

Estetik diş dolgusunun avantajı nedir ?
Eskiden diş dolguları için amalgam diş dolguları uygulanmakta idi. Bunlar siyah ve içince civa bulunduran malzemeler idi. Bunları diş renginde değil idi. Eskiden sağlamlık açısından olay değerlendirildiği için bu amalgam dolgular sıklıkla kullanılıyordu. Günümüzde diş tedavilerinde ilerlemeler ve hastaların istekleri bu dolguların daha estetik olaması yönünde diş hekimlerini bu işi daha estetik yapmaları için zorlamıştır.

Günümüzde amalgam dolgular yavaş yavaş terk edilmiştir. Estetik dolguların en birinci avantajı diş renginde olmasıdır. Dışarıdan bakıldığı zaman kişinin kendi öz dişleri gibi görünmesi ve dolgu yapıldığının diğer insanlar tarafından anlaşılmaması bu dolgunun en büyük özelliği ve tercih sebebi oldu. Bizde hemen hemen tüm hastalarımızda estetik diş dolguları kullanmaktayız. Bu iş sadece bir tedavi değil, aslında ağız estetiği için de önemli bir tedavi şekli olmalıdır.

Estetik diş dolgusu fiyatları
Günümüzde diğer estetik olmayan yöntemlere göre bir miktar fiyat farkı mevcuttur. Bu fark malzemelerin diğer amalgam malzemeye göre az da olsa pahalı olmasından kaynaklanıyor. Ama ücret ve maliyet dengesi genelde diş hekimleri tarafından dengelenir. Yani genelde tüm hastalarımız için kullanılan dolgu malzemesi estetik dolgudur.

Estetik dolgu işlemi ne kadar sürer ?
Bu soru hastalarımız için sık sorulan sorular arasındadır. Ortalama olarak bir yarım saat bir diş için ayırmamız gereken süre vardır. Bu süre dişteki tahribat ve dişin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Ama sorunda bir saat lik bir sürede eksik olan diş yapınızın düzeleceğini bilmenizi isterim.

Estetik diş dolgusu ağrılı bir işlem mi
Her dolgu işleminde olduğu gibi lokal anestezi kullanılır. İğnenin batma acısını bile kullanılan spreyler ile en aza indirerek dolgu yapılacak olan bölge tamamen uyuşturulur. Bu uyuşma sonrasında doktor işleminin yaparken hasta bir acı hissetmez. Ayrıca bu işten ciddi şekilde korkan hastalar için uygulanan ek uygulamalar ile hastanın korkuları yenmek için işlem yapılabilir.

Estetik dolgular düşer mi ?
Estetik diş dolguları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bunların en başında sert cisimleri ısırmamak gelir. Yerken buna dikkat edilir ise diş dolgusu düşmez. Ayrıca tırnak yeme, kalem ısırmak gibi bazı alışkanlıklar dişe kuvvet uygulayacağı için diş dolgusunun düşmesini tetikleyebilir.

Estetik diş dolgusunun ömrü ne kadar
Estetik dolguların ömrü kullanım şekline göre değişmek ile beraber 5-10 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu süre sonrasında dolgunun yenilenmesi gerekir. Ağız sağlığına dikkat eden bir hastada bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Bakımı kolay ve diğer dişler gibi fırçalamak ve diş ipi gibi araçlar ile dolgunun bakımı rahatlıkla sağlanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*