Geniz Akıntısı Bitkisel Çözüm Yolları!

Tuzlu su yöntemi: bu öneri sayesinde düzenli kullanım ile akıntıya son verebilirsiniz. Buda sizin bir nebzede olsa rahatlamanızı sağlar. 1 litre kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz ile 1 miktar karbonat ekleyip karıştırınız. Hazırladığınız karışım ılındıktan sonra burnunuza çekerek temizlemelisiniz. Ne kadar etkili olduğunu görürsünüz.geniz akıntısını geçirme, geniz akıntısına bitkisel çözüm, bitkisel yöntemle geniz akıntısını geçirmeBuhar banyosu yapılması: İçeriğinde buğuseptil, mentol, vicks ile mentol gibi maddeleri içeren ürünleri kaynar suyun içine karıştırarak yaklaşık 10 ile 15 dakika ağzınıza ve burnunuza solunum yoluyla buharın girmesini sağlayınız. Bu uygulamanın sonunda üst solunum yollarınız temizlenip açılır ve rahat nefes almaya başlayın. Aynı uygulamayı papatya buharı ile de yapılabilir. Papatya da solunum yollarınızın temizlenmesinde etkili bitkilerdendir.

Bol Sıvı Tüketimine Önem Verin: Su içeren sebze ve meyveleri daha fazla tüketilmesi günlük içtiğiniz su miktarını arttırmakta genizden gelen akıntının incelmesini sağlayacağı için önem arz eder.

Buhar Makinasının Kullanımı

Odanızın nemini arttırmak için bu tür cihazlardan faydalanabilirsiniz. Nemin artması sizi rahatlatmanızı sağlar. Özellikle geniz akıntısını yaşadığınız dönemde baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınmanız gerekir. Sigara, alkol vs. zararlı maddelerden de uzak durun. Tüm bunların yanında alerjik reaksiyon verebilecek toz, hayvan tüyü, ve polen vs. olan ortamlardan bulunmaktan kaçının. Bu tedbirlerle akıntının azalmasını sağlayın.

Geniz Akıntısı İçin Adaçayı Kürü için Gerekli Malzemeler İse;

Yaklaşık 1 yemek kaşığı adaçayını 1 su bardağı su ile kısık ateşte 5 dakika kaynatmalısınız. Daha sonra ocaktan alıp ılınmasın bekleyiniz. Oldukça ılık bir kıvama gelen adaçayınızı süzerek yaklaşık 15 gün boyunca yatmadan önce iki kez ve özellikle sabah kahvaltıdan sonra da iki kez olmak şartıyla gargara yapmalısınız. Bu şifalı kür sayesinde gerek sizi rahatsız eden geniz alıntısından gerekse de geniz akıntısına bağlı gelişen öksürükten kolayca kurtulmuş olursunuz. Yazımızın başında belirttiğimiz tüm bu tekniklere rağmen hala geniz akıntınız geçmediyse ve bilhassa her geçen gün sizi daha da rahatsız ediyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman bir Kulak Burun Boğaz mütehassısına gitmeniz ve rahatsızlığınızın gerçek nedenini öğrenerek tedaviye başlamanız gerekir. Burada size en iyi yolu doktorunuz belirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*