Güne ferah bir nefesle başlayın!

Hayatımızda en fazla değer verdiğimiz hususlardan biri elbette sağlığımızdır. Sağlık söz konusu olunca da sağlıklı beslenme, hijyen ve düzenli uyku gibi günlük yaşantımızda dikkat etmemiz gereken birçok unsurla karşılaşırız.  Peki, ağız ve diş sağlığımıza ne kadar dikkat edilir? Gelişen teknolojinin ağız bakımında bizlere sunduğu imkanların ne kadar bilincindeyiz? Bu soruları kendimize sorduğumuzda ağız bakımına gereken önemi vermediğinizi düşünüyorsanız sağlıklı dişler ve taze bir nefes için geç kalmayınız.ferah nefes almanın yolları, kaliteli nefes alma, ferah nefes nasıl alınırDişler neden çürür?

Diş çürümelerinin temelinde karbonhidrat içeren yiyeceklerin dişlerin arasında birikmesi yatıyor. Bu biriken yiyecek parçalarının fırçalayarak ya da diş ipi ile temizlenmesi gerekmektedir. Dişteki artık maddelerden beslenen bakteriler kısa sürede plak adı verilen tabakalar oluşturmaktadır.  Oluşan bakteri plağı zaman içerisinde diş minenizde incelmeye sebebiyet verir ve sonrasında dişlerinizin çürümesi artık kaçınılmaz olmaktadır. Yapışkan ve ya şekerli ürünler tükettiğimizde dişlerimiz yoğun bir asit birikimiyle karşı karşıya bırakır. Bu asitler, diş minenizde incelmeye neden olan etkenlerin başında geliyor. Bakteri plakları lekelenmeye ve çürümeye sebep olduğu gibi diş eti sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Ağız bakımında nelere dikkat edilmeli?

Diş sağlığı ağız bakımının ana unsurlarındandır. Diş hekimin yapacağı rutin kontroller ve sizin düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız diş çürüğünün önüne geçmek için önemli role sahiptir. Diş eti kanamalarının önüne geçmek için yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih edilmelidir. Kullanmakta olduğunuz diş fırçalarının yılda en az iki defa değiştirilmelidir. Diş macunu seçerken florür içeren ürünleri tercih edin çünkü florür dişteki bakteri oluşumunun ve diş eti iltihabının en güçlü önleyicisi diyebiliriz.

Gülmekte ve ya konuşmakta serbestsiniz!

Diş çürüğü ya da ağız kokusu tarzındaki problemler yüzünden günlük hayatımızda sosyal çevremizle olan ilişkilerimizde sorunlar yaşanabilir. Ağız kokusu problemi olanlar arkadaşlarıyla yakın mesafeden konuşmaktan kaçınırlarken ve çürük dişleri olan insanların fotoğraf çekinirken ağzını açmaktan çekindiği görülüyor. Eğer siz de buna benzer problemler yaşıyorsanız; dişlerinizi düzenli fırçaladığınızda ve diş hekiminizle olan rutin muayenelerinize devam ettiğinizde bu problemlere elveda demek sizin için hiç zor olmaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*