Güneş Çarpması Nedir?

Güneş çarpmasına karşı koruma yollarını öğrenmeden önce güneş çarpmasının ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Onun için önce bu konuyu biraz anlatacağım. Daha sonra güneş çarpmasından korunma yollarını, güneş çarpması sonucu oluşan durumlarda ne yapılması gerekenleri ve güneş ışınlarından bebekleri koruma yollarını ele alacağım.güneş çarpması, güneş çarpması nasıl geçer, güneş çarpması tedavisi

Uzmanlar sürekli uyarmaktadır. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın diye uyarmaktadır. Çünkü aşırı güneş ışığına maruz kalmak ölümcül rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden elinizden geldiği sürece güneş ışığına direk maruz kalmayın ve mümkün olduğu sürece yaz aylarında güneşin dik geldiği zamanlarda dışarıya çıkmayınız.

Güneş çarpmasının belirtileri ve önlemleri hakkında bilgi edinmek isteyenler aşağıda yazılanları dikkatli bir şekilde okuması gerekmektedir.

Güneş çarpması; güneş ışınlarına aşırı bir şekilde maruz kalan kişilerin vücut ısısını düzenleyen sistemi bozması sonucu kişilerde kalıcı hasarlar verebilir. Bu kalıcı hasarlar ölüme kadar gidebilir. Bu yüzden de güneş çarpmasına önlem almak şarttır.

Güneş çarpması bir yaz hastalığıdır. Genelde güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerde görülmektedir. Daha çok yetişkinlere oranla daha zayıf bir bünyeye sahip olan çocuklarda görülmektedir. Güneş çarpması sonucu kişilerde şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülmektedir. Ayrıca güneş çarpan kişilerde aşırı bir şekilde ateşleri yükselmektedir. Eğer bu söylediğim tarzda belirtiler görülmeye başlarsa, bu belirtileri gösteren kişiyi en kısa zamanda daha serin bir yere götürmeniz gerekmektedir. Serin bir yere götürdükten sonra vücudunu sıkan giysileri hemen çıkartmanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra hemen hastanın özellikle başını serin tutmanız gerekmektedir. Bunun için buz torbası yada buz dolabından çıkardığınız her hangi bir buz parçasını kullanabilirsiniz. Eğer güneş çarpmasına maruz kalan kişinin ateşi çok fazla ise onu hemen ıslak bir çarşafa sarmanız gerekmektedir ve hemen hava alan bir alana çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonrada hastayı hemen hastaneye götürmeniz gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*