Hamile miyim?

Bebek sahibi olmaya karar veren her kadının aklına takılan bu sorunun doğru cevabını almak biraz sabır ve zaman gerektirir. Ancak, vücutta yaşanan bazı değişimler hamile miyim sorusuna cevap verir niteliktedir. Bu değişimlerin başında gelen belirti adet kanamasının gecikmesidir. Bunun dışında, hamileliğin ilk dönemi kendini hissettiren belirtiler arasında iştahsızlık, mide bulantıları, sık sık tuvalete gitmek, aşırı yorgun hissetmek, sürekli uyku isteği, dilde acı bir tat hissi sıralanabilir.  Diğer taraftan, hamilelik başlangıcından itibaren hamileliğe özel hormonlar üretilmeye başlar ve bu hormonlar idrarda da bulunur. İdrardaki bu hormonlar sayesinde hamileliğin var olup olmadığını tespit edebilen ve eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen gebelik testleri hamileliği doğrulayan en önemli etkenlerdendir. Ancak, evde kişisel gebelik testi yapılmış ve pozitif çıkmış olsa bile gebeliğin doğrulanması için bir kadın doğum doktoruna gidilmesi gerekir. hamile miyim, hamile kalma belirtileri, hamile kalmak

Gebelikte İlk Muayene

Evde yapılan testin pozitif çıkmasından sonra istenen, beklenen bir hamileliğin gerçekleşmesi fikri doğal olarak çok sevindirici bir olaydır. Hamile adayının içi içine sığmaz, bu haberi herkese duyurmak ister. Ancak, bir kadın doğum doktoruna gidip ilk muayenesini olmadan bu haberi paylaşmaması daha uygun olandır. Zaten gebelikte ilk muayene sonrasında hamile olsun olmasın her bayanın içindeki o coşku ve heyecan yerini bir miktar hayal kırıklığı ve endişeye bırakır, çünkü büyük olasılıkla doktor bir hamilelik durumunun var olduğunu fakat bebeğin kalp atışlarının duyulmadan hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde başladığından emin olunamayacağını söyler. Bu söylenenler tedbir amaçlıdır ve ümitsizliğe kapılmadan sabırla bir süre beklemek ve bu özel anların tadını çıkarmak gerekir. Unutulmamalıdır ki, hamileliğin her anı, bu kaygılı bekleyiş de dahil, çok özel bir deneyimdir.

Bebeğin İlk Kalp Atışları

İlk muayenede doktordan beklediği sözleri duyamayan anne adayı, birkaç hafta kimi zaman umutlu kimi zamansa kaygılı ve mutsuz geçirdiği günlerden sonra bir kez daha muayeneye gittiğinde, bu sefer bu sabırlı bekleyişinin ardından çok özel bir hediyeyle buluşmak üzeredir; bebeğin ilk kalp atışları. Bebeğinin ilk kalp atışlarını duymak anne adayı için bebeğinin varlığını ilk hissettiği andır ve benzersizdir. Artık yepyeni bir yaşama adım atmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*