Hamilelikte Uçuğun Tehlikesi Var Mı?

Uçuk rahatsızlığı herpes isimli bir virüsten kaynaklanan cilt hastalıkları arasında yer alır ve genellikle pek çok kişide dudak çevresinde ortaya çıkan kaşıntılı, acılı ve ya kötü bir görünüme sahip olan yaralar olarak tanımlanabilmektedir. Bu durum hangi tip virüsü kaptığınızla alakalı ve kaptığınız türe göre burunda sinir sisteminde özellikle cinsel organlarda bile uçukla karşılaşmak mümkündür. Dolayısıyla dudak çevresinde değil başka yerlerde çıkan uçuk benzeri olan yaralara da dikkat etmek bilhassa hamileler için gereklidir. Hamilelikte uçuk maalesef normal doğumlar sonucunda bebeğin hayatını tehlikeye atabilir ve doğuştan uçuk sahibi olmasına da sebep olabilir.hamilelikte uçuğun tehlikesi, hamilelerde görülen uçuklar, hamilelik uçuğu

Daha önce uçuk çıkarmış kişiler bu konuda deneyimli olduklarından bir uçuğu gördükleri anda tanırlar. Fakat bazen virüse sahip olan fakat daha önceden hiç uçuk çıkarmamış anne adaylarının hamilelikten kaynaklı zayıflıklar nedeniyle bir anda uçuk çıkarmaya başladıkları görülebilir. Kırmızı renkli olan, yanma hissi veren ve giderek kabartılı hale gelen uçuklar bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar daha sonra bir sorun oluşturmamaktadırlar. Ancak, doğuma yakın bir sürede uçuk çıkarmanın doğum sırasındaki riskleri arttırdığına dair pek çok araştırma vardır ve bu nedenle uçuktan haberdar olduğunuz anda doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. Uçukla özellikle ilk defa karşılaşmış olan gebelerde bu virüsün bebeğe de bulaşma riski mevcut ile bu risk maalesef onların bağışıklık sisteminin yetişkinler kadar kuvvetli olmaması nedeniyle daha da önem arz etmektedir. Genital bölgede var olan uçukların bebeğe yaklaşma ihtimallerinin daha fazla olması sebebiyle bazı durumlarda hamileliklerin erkenden sonlandırıldığı da yine doktorlar tarafından belirtilmektedir. Bu sebeple anne adaylarının gebelikleri boyunca tanımadıkları kişilerle ten teması kurmamaları gerekir. Nefes mesafesine pek girmemeleri ve özellikle tırnak yeme gibi alışkanlıklarından vazgeçmeleri önerilmektedir.

Genital bölgede meydana gelen uçuklarda bir diğer alternatif yöntem ise bebeğim sezeryan ile doğurulmasıdır. Böylece doğum kanalında yer alan uçuğun bebekle temas etmesi önleniyor ve böylelikle bebek sağlıklı bir şekilde doğabilir. Uçuğun tedavisinde kullanılan virüs karşıtı ilaçlar ise doktorun görüşü ile bebeğin durumuna göre kullanılabilir. Annelerin bu konuda kesinlikle kendi kararlarını vermemeleri ile doktorlarının görüşlerine değer vermelerinin gerekliliği de öne çıkarılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*