Hazır Besinlerdeki Uyarılar

Tüketici dernekleri hazır gıdaya olan duyarlı tutumları ile herkesi bilinçlendirmek için birçok yazılar yayınlamaktadır. Bu yazıları okuyarak elde edeceğiniz sonuçlar ile tüketim konusunda siz de duyarlı olabilirsiniz. Hazır gıdalar çocuklar üzerinde taşıdığı risk alanları ile gelişimlerinde etkili olacak sonuçlar doğurabilir. Evde yapmaktan kaçındığımız birçok gıdayı hazır olarak almak çocuklarınız için sağlıksız olacak koşulları uyandırmak demektir. Eskiden evde yapılan birçok yiyecek türü şimdi zahmetsiz olduğu düşünülen hazır besinler ile telafi edilmektedir. Ancak ileride anlaşılacağı kötü sonuçları bilmenizin imkânı yoktur.hazır besin kullanımı, hazır besinlerin üstündeki, uyarılar, hazır besinlerin uyarısı

Hazır Besin Tüketmenin Zararları Nelerdir

Hazır besinler bilinmeyen yönleri ile ileride açığa çıkacak hastalıklara göz yuman bireylerin alışkanlık haline getirdiği alımları ile günden güne daha çok artmaktadır. Kalpte sorunların yaşandığı içerisinde buluna yağlar ile damar tıkanıklıklarına yol açan hazır besinler tüketiciyi etkileyecek resimler ve kolay kullanımı ile cazip olmaktadır. Şeker hastalıklarının bebeklerde görülmesi, ergenlik çağının erken yaşlara inmesi çocuklarda görülen en açık neticelerdir. Gelişimlerini tamamlayamayan kızlarımızın erken ergenliğe girmesi psikolojik sorunlara ve kısa boyu bir gençliğin gelmesine neden olmaktadır.  Hamilelerde açığa çıkabilen düşükler ve bebek ölümlerin de de etkili olan sağlıksız besinler azalacağı yerde daha çok artış göstermektedir. Kalorisi yüksek olan bu yiyecekler kolestrolün yükselmesine ön ayak olurken saklanma koşullarının da dondurulmuş ya da konserve şeklinde olması da farklı bir tehlikeyi yaratmaktadır. Bekletilen ve sıkıştırılan gıdalar bu kadar uzun süre korunmak için bir katkı maddesi eklenmeden korunamayacaktır.

Hazır Besinlerin Tüketilme Nedenleri

Çalışan kesimin çoğalması ve kadınların ekonomik sıkıntıları nedeni ile çalışmak zorunda kalması hazır besinlerin tüketilmesindeki ilk neden olarak gösterilir. Evde oturmaya vakti olmayan kadın hemen hazır besinler alarak evinde çocukları için bir şeyler hazırlıyor. O anki doygunluğu geçirtmiş olsanız bile ileride akışkanlık yapacak maddeleri içeren bu gıdalar çocuklarınız için ana öğünler yerine geçecektir. Sulu yemek ve sıcak yemek alışkanlığı alması gereken çocuklarınız bu gıdalar ile hayatlarına bir sıfır başlamış demektir. Özellikle mikrodalga fırında ısıtılan besinler için tehlike sınırları daha çok zorlanacağından hazır besinleri tüketmeden önce düşünmelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*