İkinci El Araç Alırken Dikkatli Olunması Gereken Noktalar

Devir ekonomi devri, bu nedenden dolayı araç almaya karar verdiyseniz ve bütçeniz kısıtlıysa mutlaka ikinci el araçlara yönelmelisiniz. Ancak ikinci el araçlara yönelince karşınıza çıkabilecek sorunlara da göğüs germeniz gerekmektedir. İkinci el araç alırken birtakım sorunlar ile baş başa kalabilirsiniz veya bu sorunları işin en başında yaşamaz, ancak aracı satın aldıktan sonra yaşar ve ah vah edersiniz. Çünkü iş işten geçmiş ve artık elinizdeki tüm bütçeyi kullanarak işinizi görecek sandığınız bir araç almışsınızdır. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilirseniz bu tür sorunlar ile uğraşmazsınız. Peki; ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmelidir? İşte dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta.İkinci el araç, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler, ikinci el araç kaza kaydı

  • Kazasız Olmasına Dikkat Edin: Satın alacağınız ikinci el aracın kazası olup olmadığını mutlaka araştırın. Eğer bir aracın ağır hasarı varsa bu kayıtlara geçsin veya geçmesin size oldukça fazla sıkıntı yaşatacaktır. Özellikle de takla atmış veya ön tarafından sert bir darbe almış olan araçlar çok sorun çıkartır. Ön tarafından sert darbe alan arabaların standart tasarımı bozulur ve tekerlek tam anlamıyla olması gibi hareket edemez, bu da ön takımın çok çabuk yıpranmasına, aracı kullanırken direksiyonun sağa sola çekmesine sebep olur. Bu nedenden dolayı sakın ola takla atmış veya önden sert darbe almış araçlardan uzak durun. Bir aracın aldığı hasar kayıtlara geçmişse resmi kayıtlardan kaza kaydına bakabilirsiniz. Satın almak istediğiniz aracın plakasını yazıp 5664!e SMS atarsanız aracın kaza kayıt bilgileri telefonunuza gelecektir. Ancak unutmayın ki araç kaza yaptığında sigorta tarafından yapıldıysa kayda geçer. Eğer ücreti karşılığında bir ustaya tamir yaptırıldıysa bu kayıtlarda çıkmayacaktır.
  • Parçası Ucuz Olmalı: İkinci el araç alacağınız için mutlaka bir derdi çıkacaktır. Bu gibi durumlara önceden hazırlıklı olmak için kenara bir miktar para ayırın. Çünkü aracınızı satın alınca sorunlarını tek tek görecek ve tamir yaptırmayı isteyeceksiniz. İşte sırf bu nedenden dolayı satın alacağınız aracın parçalarının ucuz olmasına dikkat edin. Kısıtlı bütçeniz ile araç satın aldığınız için bir de parçası pahalı araba alıp kendinizi sıkıntıya sokmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*