İmplant kimlere yapılır? Her hastaya implant uygulanır mı? (Bölüm 1)

İmplant diş kimlere yapılır sorusuna verilebilecek farklı cevaplar vardır. Bu cevapları bünyesinde bulunduran hastalara implant uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hiç dişi olmayan hastalar da bulunmakta olan total protez olarak isimlendirilen prtezlerde bil hassa alt çene kısmında yer alan dilimiz ile birlikte bu tür protezler kişilere oldukça rahatsızlık veren bir niteliktedir. Bu nedenle bu tür hastalarda implant yapılması uygundur. Bu tür kişilere en az iki adet implant yerleştirilir ve ardından gerekli durumlarda sabit bir şekilde yapılabilen porselen maddesi ile üretilmiş köprüler de uygulanabilir.implant uygulaması

Üst çene kısmında protez bulunan hastalarda tutma riski daha az bir şekilde olduğu için bu tür sorunları da doğal olarak daha azdır çünkü daha büyük bir alana sahip olan üst çene kısmında sonuç olarak sürekli hareket halinde olan dilimiz olmadığı için hastalarda herhangi bir huzursuzluk olmamaktadır. Protezler ilk uygulandığı zamanlar damakta çeşitli sorunlar oluşabileceği gibi aynı anda hasta için çeşitli sıklıklarla mide bulantısı sorunları da ortaya çıkabilir. Ayrıca tat alma hissinde tamamen y ada kısmi kayıplar de belirecektir. Bu vaziyet ise tamamen damakların protez tarafından işgal edildiği içindir. Bazı hastalarda ise zaman zaman ağız kurulu sorunu belirir. Bu saydığımız sorunlar dışında genç yaşlarda protezler kullanma durumundaki kişilerde de çeşitli ruhsal bozukluklar belirebilir. Çünkü genç hastalar da kişisel öz güvene daha fazla ihtiyaç vardır. Ve bu sayılan tüm sorunlar implant uygulanarak kesin ve net çözüme odaklandırılabilir.

Dişlerin eksiklikleri durumunda ve diş boşluklarının hemen ardında hiç diş bulunmayan hastalarda iskelet protez olarak adlandırılan protezler ile, çıtçıtlı, mk1,fm olarak adlandırılan çeşitli hareketli protezler de kullanılacağı gibi implant tedavisine de girebilirler. Ancak protez tercih edildiği durumlarda bile en az iki adet implant işlemine tabi tutulmaları gereklidir. Çekilmiş dişin ardında boşluk çok uzun değil ise ilgili ağıza köprü yöntemi kullanılabilir. Ama destek konusunda herhangi bir dişinizden destek alınmayan bu yöntemi tercih etmeyebiir ve implant tekniğine dönebilirsiniz.

Bölüm 2’ye Git

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*