İran Kedisi Bakımı

Dünyada 1 numara olan İran kedisi, sakinliği ve yakışıklılığı ile oldukça popülerdir. Ancak görünümünden dolayı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Fars kedisinin diğer adı, “Fars kedisi” olarak da bilinir. Kabarık bir yapı ve düzleştirilmiş bir namlu ile ayırt edici bir görünüme sahiptirler.

Tüyleri ve yüz yapıları nedeniyle çok sevimlidirler. İran kedisinin bakımına çok dikkat edilmelidir; temizlik ve besleme gibi. Adından da anlaşılacağı gibi, İran kökenlidir. Bu kedi ırkı hakkında çok az bilgi var. İlk İran kedilerini Horasan’dan getiren Pietro Della Valle, onları İtalya’ya getirdi. Ankara’dan bu yolculuk sayesinde tüm dünyaya yayıldı. Çok kısa sürede tüm Avrupa’da fark edilmeye başlandı. Ortalama olarak, yaşam beklentisi 11 ila 16 yıl arasında değişmektedir.iran kedisi bakımı, iran kedisi nasıl bakılır, iran kedilerinde bakım

İran kedisinin özellikleri nelerdir?

İran kedileri büyük olmasa da kabarık tüylerinden dolayı büyük görünebilirler.

Saçları kalın ve uzundur, pençelerin altında ve kulakların içinde bile tüylüdür.

Tüylerinin rengi; Mavi, krem, siyah, beyaz, dumanlı renk olabilir.

İki renkli oldukları için bazen beyazlarsa üzerlerinde farklı renklerde lekeler görebilirsiniz.

Ayrıca çizgili tasarımlar ve torticelle gibi renkli tasarımlar da görülebilir.

Bacakları kısa ve kalındır.

Orta büyüklüktedirler.

İyi beslenmiş ve sağlıklı bir yetişkin İran kedisi genellikle 5-6 kg’a ulaşabilir. Ortalama yükseklik 23 ila 37 arasındadır.

Kadınlarda ağırlık 3-4 ila 4-5 arasında değişebilir. Ortalama boy 23-34 yaş arasıdır.

Basık ve kalkık burunları vardır. Burnun yapısından dolayı sağlık sorunları olabilir.

Büyük ve yuvarlak gözleri vardır.

Sık olmamakla birlikte farklı göz renkleri görülebilir ancak ana renkler görülebilir; Yeşil, mavi, parlak bakır, mavimsi ve yeşilimsi gözleri vardır.

Ev uyumlu mu?

Neşeli, hareketli, yaramaz bir kedi istiyorsanız bu cinsle kesinlikle anlaşamazsınız.

Tüm uyuşuk zamanlarını uyuyarak ve oturarak geçirirler ve çok sakin bir mizaca sahiptirler.

Sessiz ve sakin bir ortamın bu kedi türü kalabalığı hiç sevmez.

Onu evde yalnız bıraktığınızda sorun değil, evden çıktığınızda bile sizi hangi pozisyonda olurlarsa olsunlar karşılıyorlar.

Son derece zekidirler, ancak uyuşukluklarından dolayı bunu özellikle göstermezler.

Köpekler ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

Bu kedi, yaşaması en kolay olanıdır çünkü çok rahat ve uyarlanabilirdir.

İran kedisi bakımı

Burun yapısından dolayı rahat nefes alamazlar, bu nedenle bu hayvanın yılda bir kez veterinere gösterilmesi gerekir. Polikistik böbrek hastalığı ile bağlantılı olarak kalp muayenesi ve ultrason muayenesi gereklidir. Kilosuna dikkat etmelisin, kesinlikle fazla kilo almamalı. Gerekirse bir veterinerin diyet listesine ihtiyacınız olabilir. İran kedileri burunlarının yapısı gereği rahat nefes alamadığından kilo aldıklarında nefesleri yavaşlar ve bu da kedinize zarar verir.

Tüyleri her gün fırçalanmalı veya taranmalıdır.

Daha fazla zaman harcamanız gerekiyor

Evcil hayvan mağazalarından kediniz için mama satın almanız en doğrusu olacaktır.

Veteriner masrafları yüksek olacağından bu kedi cinsini satın almak istediğinizde maddi ve manevi olarak hazırlıklı olmalısınız.

Sık görülen hastalıklar

Gözlerin şeklinden dolayı çeşitli göz problemleri olabilir.

Özellikle mavi gözlü kedilerde görülen kalıtsal bir hastalıktır. O da; Bu ankiloblefaronun doğuştan gelen bir hastalığıdır. Yani gözün bu çerçevesindeki genişleyen gözyaşı kanallarının bir sonucu olarak, mantar ve bakteri üremesinin yanı sıra aşırı lakrimasyon meydana gelebilir.

Diğer bir yaygın hastalık ise glokom ve entropik göz hastalığıdır.

Kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri de burun yapıları basık olduğu için düzgün ve yeterli nefes alamamaları, yeterince nefes alamamalarıdır. Kediniz şişman ise, er ya da geç kalp problemleri ortaya çıkacaktır, bu nedenle kilo almamaya özen gösterilmelidir. İran kedilerinin %8’i genellikle hipertrofik kardiyomiyopatiden muzdariptir. Kalp hastalığı nedeniyle kedinizi aniden kaybedebilirsiniz. Erkek kedilerde daha sık görülür.

Solunum Problemleri Birçok kez belirttiğim gibi solunum problemleri, basık bir burun nedeniyle rahat nefes alamamalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle İran kedileri diğer kedilere göre hareketsiz ve uyuşuk olabilir. Nefes almak onlar için çok zor. Bu nedenle her türlü hava koşuluna karşı çok hassas burunları vardır; Sıcağa, soğuğa, neme ve kuru ortamlara karşı aşırı duyarlı hale gelebilirler.

Polikistik böbrek hastalığı da yaygındır. Aslında, 7’si bu kalıtsal hastalıklara sahiptir. Bir yaşından büyük İran kedilerinde yıllık ultrason taraması yapılmalıdır.

Trikobezoar hastalığı, İran kedisinin uzun tüylerini yalarken yutması sonucu mide ve bağırsaklarda biriken tüy yumağıdır. Bunun olmasını önlemek için her gün taranmalı ve yutulan tüylerin daha kolay alınmasını sağlamak için bir malt macunu verilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*