Kalp sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için bizlere destek veren organlarımız arasında mükemmel bir göreve sahip olan kalp, elbette ki sağlık şartlarına en çok dikkat edilmesi gerekenlerden. Kalp ile pompalanan kan, damarlar ile vücudumuzda dolaşıyorsa, bu sisteme zarar verebilecek olan en ufak bir risk bile göz ardı edilmemelidir. Sonuç olarak bir canlıyı hayatta tutan organlardan birisi kalp olurken, kalp sağlığı hakkında da bilinmesi gereken yerlere dikkat etmek hepimiz için oldukça faydalı olacaktır.kalp sağlığı hakkında bilinmesi gereken temel noktalar, kalp sağlığı kalp damar sağlığına bağlıdır, obezite kalp sağlığını olumsuz etkiliyor

Kalp ve damar

Genel olarak yapılan araştırmalarda, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı olarak pek çok kişi hayatını kaybetmektedir. Yılda ortalama 20 milyon kişi bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybederken, diğer kişilerin de risk grupları içerisinde olmaması için kendilerine ve yaşam şartlarına dikkat etmesi gerekiyor. Eğer ki belirlenen sağlık şartlarına uyulmaz ise maalesef yaşın ilerlediği durumlarda kendin gösteren kalp hastalıkları hayatınızın bitmesine etki edebiliyor.

  • Kolesterol
  • Tansiyon
  • Kilo
  • Kan şekeri
  • Hareketsizlik
  • Sigara ve alkol kullanımı

Eğer ki hayatınızda bunların yeri sağlıktan daha önce geliyorsa, maalesef sizlerde büyük bir risk grubu içerisindesiniz. Yukarıda ki maddelerde saydığımız maddeler, maalesef kalp ve damar hastalıklarını en çok tetikleyenler arasında bulunuyor. Risk grubu içerisinde olmamak ya da bu riski en aza indirmek istiyorsanız, sağlığınız henüz yerindeyken yukarıda ki maddeler hakkında bir adım atmanız ve zararlı olmalarından uzak durmanız gerekiyor.

Obezite tehlikesine dikkat

Yine ülkemizin risk altında olduğu bir başka hastalık ise obezitedir. Giderek yaygınlaşan ve risk gruplarını ortaya çıkaran bu hastalık, bel çevresinde oluşan genişlemeler ve fazla kilolar maalesef kalp ve damar hastalıklarını da tetiklemektedir. Bildiğiniz gibi bir kalp hastası için en tehlikeli olan iki durum, birisi fazla kilo birisi de şeker hastalığıdır. Bunun için spor ve beslenmenin önemi doğduğumuzdan öleceğimiz güne kadar çok büyük bir yere sahip.

Doktor kontrolünde uygulama

Fazla kilolarınız artık kendini daha çok gösteriyorsa, hiçbir şekilde engel olamıyor ve yemeseniz bile yine kilo almaya devam ediyorsanız elbette ki bir uzman kontrolüne ihtiyacınız var. Bu kontrollere uygun şekilde beslenme ve spor düzeni oluşturarak, ilerleyen yıllarda olası bir durum olan kalp damar hastalıklarına yönelik bir önlem alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*