Karabaş otu Nedir ve Neden Kullanılır?

Pembe ve mor çiçekleri olan ve Akdeniz bölgesi bitkilerinden birisi olan Karabaş otunun Latince adı “Lavandula stoechas” dır. Halk arasında “akıl süpürgesi” olarak da bilinen Karabaş otu aynı zamanda Fransız lavantası ve İspanyol lavantası isimleriyle de bilinmektedir. İçinde A vitamini ve C vitaminini barındırmakla birlikte aynı zamanda kalsiyum ve demiri de barındırmaktadır. Şifalı bitkiler arasında yer alan bu bitki daha çok sinirleri yatıştırmak ve kan dolaşımını düzenlemek amacıyla kullanılmaktadır. Karabaş otu çay olarak demlenerek içildiği ve şifa kaynağı olduğu gibi aynı zamanda kozmetik alanında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Karabaş otundan elde edilen sabun ve parfümlerde yoğun olarak ilgi görmektedir.karabaş otu, karabaş otunun faydaları, karabaş otu karışımı

  Karabaş otu sinirsel rahatsızlıklara faydalı olduğu gibi yanında aynı zamanda;

  • Hafızayı güçlendirerek, daha dingin bir zihne sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Kan dolaşımını düzenlediği gibi damar tıkanıklığına da iyi gelmektedir.
  • Sinirsel gerginlikten kaynaklı baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir.
  • Kişide olan kaygı, sıkıntı ve strese karşı faydalıdır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.
  • Yapılan bazı araştırmalar kanserli hücrelerin oluşmasını yavaşlattığını ortaya koymuştur.
  • Çok iyi bir antioksidan olmasından dolayı yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.
  • Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmaktadır.
  • Güneş çarpmalarında da kullanılmaktadır.
  • Karabaş otundan elde edilen yağ da ciltte oluşan yaraların iyileşmesine ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 2. Dünya savaşı sırasında yaralı askerlerin yaralarının dezenfekte edilmesinde ve iyileşmesinde kullanıldığı bilinmektedir.

Karabaş Otunun Hazırlanması ve Kullanımı

1 bardak kaynamış suyun içine taze veya kurutulmuş 1-2 çay kaşığı karabaş otu atılır ve demlemeye bırakılır. En fazla 5 dakika kadar beklettikten sonra içilebilir. Günde 1 bardaktan fazla tüketilmemeli 15 gün kullandıktan sonra da 15 gün içmeye ara vermek gerekmektedir. Fazla içildiği takdirde kişide mide bulantısı, kusma gibi belirtiler olmaktadır. Ayrıca karabaş otunu hamile kalmak isteyen hanımlar, hamile bayanlar, emziren anneler kullanmamalı ve bebeklere de verilmemelidir. Önemli hastalığı olan ve ilaç kullanan kişilerin de doktora danışmadan bitkiyi kullanmaması faydalı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*