Karbonhidratları Yakından Tanıyın

Vücudumuzun ana yakıtlarından biri olan karbonhidratlar tüketildiğinde vücudumuz tarafından parçalanır ve yakıt olarak glikoz kullanılır. Karbonhidratlar kendi içlerinde 3 gruba ayrılır. 3 ana gruba ayrılırlar: şeker, nişasta ve posa. Makro besinlerden biri olan karbonhidratlar vücudun kalori ve enerji almasını sağlar. Vücudumuzun sağlıklı ve düzgün çalışması için gerekli karbonhidratların organik bileşenlerinin formülü; Karbon, oksijen ve hidrojen yapılarına sahiptirler.  Günlük tüketilen karbonhidrat miktarı değişse de ortalama bir yetişkin günde 135 gram kadar karbonhidrat tüketmelidir. Diyet yapanlar ve sağlıklı diyetlerde yer alması gereken karbonhidratlar; Bu merkezi sinir sistemi ve çalışan kas grupları için çok önemlidir.karbonhidratlar nedir, karbonhidrat kaynakları, karbonhidratların faydaları

Karbonhidrat eksikliği belirtileri;

Vücudumuz ihtiyaç duyduğu kadar karbonhidrat tüketmezse bazı belirtiler ortaya çıkar. Unutkanlık, halsizlik, sinir sistemi bozuklukları, depresyon, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar ilk akla gelen belirtilerden bazılarıdır. Gıda alımı ve yetersiz lif alımı nedeniyle bu durum uzun vadede kanser ve kalp hastalığı gibi sorunlara yol açabilir. Azaltılmış kendini yenileme ve vücudun iyileşmesi. Gerekenden daha az karbonhidrat almak, B vitaminleri, bazı amino asitler ve lif eksikliği olarak nitelendirilebilir.

Karbonhidrat içeren besinler

Lif Karbonhidratlar: Sağlıklı karbonhidrat grubundaki lifli karbonhidratlara örnek olarak brokoli, havuç, elma, muz, bezelye ve mercimek gibi birçok besin verilebilir. Vitamin ve mineral yönünden zengin lifli karbonhidratlar, yüksek lif yapıları nedeniyle insülin yanıtını durdurur ve kan şekerini kontrol eder. Buğdaydaki Karbonhidratlar: Kan şekerinin ani yükselmesine neden olan buğday, diyet yapanların fazla yememesi gereken besinlerden biridir. Glutenin olan aktif bileşen gliadin içeren buğdayda yüksek düzeyde gıda alerjenleri görülebilir. Besin alerjisine neden olan besinler tüketildiğinde vücudumuz stres hormonu denilen kortizol adlı bir hormon üretmeye başlar. Fruktoz içeren karbonhidratlar: Fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilecek bir meyve şekeridir. Fruktoz, enerji depolarınızı yenilemez veya kan şekerinizin yükselmesine neden olmaz. Ancak fruktoz kanda bulunur; Tansiyon, kolesterol ve vücut kitle indeksi önerilen yönergeler dahilinde olmasa bile tehlikeli olabilir.

Koyu Meyvelerdeki Karbonhidratlar: Koyu meyveler, çevredeki en sağlıklı karbonhidratlardan bazılarıdır. Meyvenin rengi ne kadar koyu olursa o kadar sağlıklıdır. Güneş ışığına daha fazla maruz kalan koyu renkli, ince kabuklu meyveler çok fazla antioksidan salgılar. Kalın kabuklu meyvelerin antioksidan içeriği de düşüktür. İnce kabuklu meyvelerin daha fazla oksidan içerdiğini bilmekte fayda var. Diyet Takviyesi: Karbonhidrat tozu şeklinde satışa sunulan bazı gıdalarla da vücudunuzu karbonhidratlarla destekleyebilirsiniz. Size normal yiyeceklerden çok daha fazla enerji vermelerine rağmen, yağ olarak depolanmadan kas hücrelerini doğrudan etkilerler.

Karbonhidrat ve kas ilişkisi;

Düzenli egzersiz yapıyorsanız ve özellikle vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız, egzersiz sonrası karbonhidrat tüketmeniz istenir. Sporcular için diyet planlarında karbonhidratlar da vardır.

Egzersiz sonrası tüketilen karbonhidratlar kasları güçlendirir, kas yenilenmesini ve hacmini arttırır. Ayrıca, kalori yakmaya yardımcı oldukları için daha fazla kalori yakmanızı sağlarlar. Ayrıca, artan kas kütlesinin daha fazla kalori yakmanız anlamına geldiğini unutmayın. 1 gram protein ve 1 gram yağ ile karşılaştırıldığında, karbonhidratlar çok daha az kalori içerir; Düzenli ve kontrollü kullanırsanız kilo vermenize bile yardımcı olabileceklerini belirtmekte fayda var. Bilinenlerin aksine karbonhidratları doğru tüketirseniz kilo almazlar veya kaybetmezler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*