Kış aylarında cilt sağlığınızı koruyun!

Kışın, sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde cilt problemleri artar. Yağlı cilt soğukta daha az yağlı hale gelirken, normal cilt kurur ve kuru cilt ağrı ve sızı hissedecek kadar hassas hale gelebilir. İnsan derisi sürekli bakım gerektirse de kış aylarında daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Sağlıklı cildin her gün nemlendirilmesi gerekir.

Kalın giysiler kışın kollarımızı, bacaklarımızı ve vücudumuzu soğuktan koruyabilse de yüzümüz her zaman soğuğa açıktır. Soğuk ve rüzgarın yüzümüzü olumsuz etkilememesi için özel dikkat gösterilmelidir. Kışın deri kurur, çatlar ve yıpranır. Hava kirliliğinin ciltte lekelere ve siyah noktalara neden olma olasılığı daha yüksektir. Ancak kışın cildin tek düşmanı rüzgar ve soğuk değildir. Sıcak bir ortamdan çıkarken oluşan sıcaklık değişimi cilde de zararlıdır. Ayrıca kapalı alanlardaki kuru havanın da cilt üzerinde zararlı bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Soğuk ve rüzgarlı hava cildin kurumasına neden olurken, iç ortam hava kirliliği cildin gözeneklerini kapatarak nefes almasını engeller.cilt bakımı

Soğuk, rüzgar, havadaki ani değişiklikler, kuru ve nemli hava, klima ve merkezi ısıtma ile ısıtılan iç mekanlar, sentetik yünlü giysiler ve yaz aylarına göre daha az sıklıkta deri temizliği cildi olumsuz etkileyebilir. Karanlıkta melatoin hormonunun artan salgısı da insanların kış aylarını daha stresli ve depresyona yatkın geçirmesine neden oluyor. Bu faktörlerin bir kombinasyonu; Akne ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına neden olmasının yanı sıra, stresin neden olduğu sedef hastalığı ve vitiligo gibi ciddi cilt rahatsızlıklarının büyümesine de neden olabilir.

Cilt tipinize göre bir nemlendirici seçin.

Kış aylarında dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de cilt tipinize uygun nemlendirici seçimidir. Cilt tipinize uygun nemlendiriciler ile cildin ihtiyaç duyduğu nemi korumasına özen gösterilmelidir. Cilt tipinize göre bir nemlendirici seçmek gerekli olsa da kış aylarında güneş koruyucu kullanımına devam edilmelidir. Yaz aylarında su bazlı ve yağsız nemlendiriciler kullanmak daha uygun olsa da; Kış aylarında daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler kuru cildimizi korumada daha çok yardımcı olacaktır.

Sıvı alımınızı artırın

Gün boyunca tüketilen su miktarı çok önemlidir. Yaz ve kış aylarında yeterli miktarda su içmek sadece cildiniz için değil, vücudunuzda aklınıza gelebilecek her şey için hayati önem taşır. Kış aylarında havadaki nem azaldığı için cilde uygulanan diğer tedavilere ek olarak nemlendirici kullanmak ve bol su içmek cildin nemini artırmak için çok önemlidir. Kahve, çay ve meyve suyu gibi çeşitli sıvı yiyeceklerin içilmesi cildin su ihtiyacını karşılamayabilir ve su kaybına neden olabilir. Vücudumuz yabancı maddeler ve zararlı atıklarla dolduğunda diğer boşaltım kanalları zorlanır ve vücudumuz bu atık ürünleri ter ile deri yoluyla atmaya çalışır. Bu, çeşitli cilt koşullarına yol açabilir. Yaşla birlikte cilt yavaş yavaş nemini ve elastikiyetini kaybeder. Bu süreçleri tersine çevirmek için tek yapmanız gereken bol su içmek. Bol su içerseniz cildin nem oranı artacak ve su yoluyla birçok toksin atılacak ve cildimiz canlı ve canlı hale gelecektir. Günde en az iki litre su içerek hücreleri temizleyebilir ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Beslenmeye dikkat edin

Cilt sağlığı ve güzelliği sağlıklı beslenmeyle yakından ilişkilidir; Bol su içmek, taze meyve ve sebze yemek, ceviz, yer fıstığı, fındık ve balık gibi kuruyemişleri yemek ayrıca cildi nemlendirir. Kış aylarında özellikle mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Portakal, mandalina, greyfurt ve kivi gibi meyveler yüksek C vitamini içeriği sayesinde cildi genç ve taze tutar ve tüm vücudumuz için doğal bir antioksidan görevi görür. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir diyet; cildi korur, yeniler, elastikiyet verir ve sağlıklı bir ışıltı verir. Diyetinize ek olarak çiğ kuruyemiş ve tohum tüketmek de faydalı olacaktır.

Saç bakımınızı kışa hazırlayın

Kuru ve soğuk kış ayları saçlara zarar verebilir. Yılın bu döneminde saçlar kolayca kurur ve içerideki sıcaktan ve dışarıdaki soğuktan yıpranır. Saçların zarar görmemesi için bu aylarda koruyucu önlemler alın ve uygun saç bakım ürünleri uygulayın. Bakımlı saçlar için kışın ıslak dışarı çıkmamalısınız. Dışarı çıkarken şapka takmak saçınızı kuru ve kirli havadan korumaya yardımcı olur. Ilık su kullanmak saçınızı nemlendirmeye ve daha kalın görünmesine yardımcı olacaktır. Ilık su nemi tutar ve saça parlaklık verir. Kış ayları yoğun saç dökülmesi dönemidir. Yazdan kışa geçişte melatonin ve serotonin hormonlarının azalmasıyla birlikte birçok kişi zihinsel olsa da hafif depresif duygular yaşayabilir. Ruh sağlığımız saç sağlığını doğrudan etkilediği için yılın bu döneminde saç dökülmesi de artar. Bu nedenle özellikle kış aylarında saç kurutma makinesi ve saç düzleştirici gibi şekillendirme araçlarının kullanımı azaltılmalıdır.

Dudaklarınızı da ihmal etmeyin.

Dudaklarımız da soğuk havalarda kurur ve çatlar. Dudakların doğal peeling ile temizlenmesi ve saf bir nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekir. Dışarı çıkmadan önce nemlendirme aşamasına özellikle dikkat edilmelidir.

El ve ayak bakımı yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Kış aylarında cilt sağlığı denilince ilk akla gelen soğuğa en çok maruz kaldığımız yer olan ellerimizi korumaktır. Soğuk ve yağışlı havalarda eldiven takmak çok faydalıdır ancak bu tek başına yeterli değildir ve gün boyunca ellerinizi nemlendirici ile nemlendirmek zorunludur. Gün içerisinde ellerinizi sık sık yıkıyorsanız arada nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Uyurken daha yoğun bir nemlendirici uygulayın. Nemlendirmeden sonra eldiven kullanmak nemi hapsedecek ve daha yoğun hidrasyona neden olacaktır. Öte yandan, yazın açık ayakkabı giydiğimiz için ayaklarımız daha bakımlı görünmeye meyillidir; kış önemsizdir. Banyo yaparken ayakların ölü deriden arındırılması ayak bakımında ilk adım olmalıdır. Ardından özenle formüle edilmiş bir yağ veya nemlendirici uygulayabilirsiniz. Nemlendirildikten sonra çoraplar da nemi tutar ve daha yoğun nemlendirme sağlar.

Ölü cilt hücrelerinden kurtulun

Kış mevsimi, yoğun güneş ışığına maruz kalmadığı için cildinizde kimyasal peeling, lazerle cilt gençleştirme gibi işlemlerin kolaylıkla yapılabildiği bir dönemdir. Kimyasal peeling uygulamaları; Bu, cildi canlandırmak, gençleştirmek ve görünümünü iyileştirmek için belirli kimyasal solüsyonların kullanılmasıdır. Bu işlem sırasında cilde bir kimyasal sürülerek yüzey katmanlarının deriden ayrılmasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Bu uygulama cilt altı yanığı için yanlış alarm olarak algılanır ve cildin yeniden yapılanmasını ve restorasyonunu başlatır. Tekrarlanan bu restorasyon sayesinde cilt daha canlı, daha taze, genç ve sıkı hale gelirken sonuç kalıcı olur. Kullanılan solüsyon siyah nokta, siyah nokta, akne izleri, küçük çukurlar, güneş, yanıklar ve yaşlılık kırışıklıkları, güneş ve hamilelikten kaynaklanan lekeler, ciltte kanser potansiyeli olan çil, kabuklanma ve üstte kabarık lezyonların giderilmesinde kullanılır. cilt yüzeyi. iyileşme. Lazer cilt gençleştirme; Cildin gençliğini korumak ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için kullanılan en son teknolojik yöntemdir. Cilt gençleştirme olarak da bilinen bu teknikle cilde lazer ışığı herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan deri altı hücrelerinin, yeni kolajen ve elastin liflerinin üretimini hızlandırır. Böylece lazer enerjisi ile kırışıklıklar azalırken ciltte sıkılaşma ve gençleşme de hissedilir.

Sıcak duş yerine ılık duş alın

Yıkama sırasında sık yıkamak ve sıcak su kullanmak yağlı cildi azaltacak ve daha fazla kurumasına neden olacaktır. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, hatta kuruluk, egzama gelişebilir. Banyo sırasında kullanılan kremsi ürünler, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrası cilt nemliyken tüm vücuda nemlendirici balsamın uygulanması cilde gerekli nemi sağlayacaktır. Soğuk havaya maruz kalmanızı azaltmak için dışarı çıkarken güneş koruyuculu bir nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca açık alanlar mümkünse şapka, gözlük, eldiven ve atkı ile kapatılmalıdır.

Ortam sıcaklığını iyi ayarlayın

Kışın, iç ve dış sıcaklıklar büyük ölçüde değişir. Buna göre ortamınızın sıcaklığını ayarlarken bir ısı kaynağı ile yakın temas etmemeye özen gösterilmelidir. Oda sıcaklığını kontrol etmek için bir termostat kullanılabilir. Başka bir çözüm nemlendirici kullanmaktır. Odanızdaki nem kaybını telafi etmek için bir nemlendirici yardımcı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*