Kişisel Gelişim Sağlama

Kişisel gelişim, kişinin her zamankinden değişik olarak bilinçli bir şekilde yaptığı, kendisini kaliteli bir birey olarak yetiştirmek için gerçekleştirdiği çabaların sonucunda görülen değişimdir.

Kişisel Gelişim İçin Pratik Öneriler

  • Kişisel gelişimin birinci kuralı kitap okumaktan geçer. Bilginin ve gelişimin temel ve en önemli kaynağı kitaplardır. Her okunan kitap birçok bilgiyi de berberinde getirir. Kelime hazinesi, bilgi dağarcığı bir hayli gelişir. Kitap okumanın okuyucuya kattığı en önemli değerler; zekayı geliştirmek, hafızayı güçlendirmek, stresi azaltmak, konsantrasyonu artırmak, kelime dağarcığını geliştirmek, pratik düşünme becerisini geliştirmek, iletişim kurma ve empati kurma becerisini geliştirmek gibi değerlerdir.kişisel gelişim, kişisel gelişim nasıl olur, kişisel gelişim yolları
  • Aynı zamanda kitap okumak özgüveni artırır, hızlı düşünmeyi pekiştirir, vizyonunuzu geliştirir, hayata olan bakış açısını değiştirir.
  • Aslından bakacak olursak kitap okumak tek başına kişisel gelişim için etkisi oldukça yüksektir. Her okunan kitap da bilgi üstüne bilgi katılır.
  • İkinci olarak yeni dillerin öğrenilmesi bambaşka bir beceridir. “Bir dil bir insan eder” atasözü bize dil öğrenmenin ne kadar çok şey kattığını anlatıyor. Farklı kültür, farklı yaşam tarzları, yeni alışkanlıklar kişisel gelişim için etkili olan diğer önemli yollardan birisidir. Daha fazla gelişmiş ve başarılı olan insanların kendi dillerinden başka bir dilde bildikleri görülür.
  • Yeni hobiler edinmek modern topluma ayak uydurmak adına farklı deneyimlerde bulunmak kişisel gelişim için faydalı olacaktır. Dağ tırmanışı, eskrim, golf, buz hokeyi gibi spor aktiviteleri ya da daha dinlendirici etkinlikler; web dizayn, şiir yazma, hikaye yazmak gibi etkinlikler kültürel birikimi çoğaltarak kişisel gelişime katkısı olan etkinliklerdir.
  • Erken uyanmak kişilerin yaratıcılığını artırma da ve hayat kalitesini artırmada en etkili eylemdir. Güne ne kadar erken başlarsak hayata dair o kadar çok şey yapmış oluruz.
  • “Gelecekte size mektup yazmak” nasıl kendime mektup yazabilirim diyorsunuzdur. Şöyle ki şuan olmak istediğiniz yerde misiniz? 5 yıl sonra kendinizi nerde görüyorsunuz? Nasıl bir insan olmak istersiniz? Sorularını sorup cevaplarını da yazarak anlatın kendinizi. İlk önce 1 yıl sonrası için hazırlayın daha sonra 5, daha sonra ise daha uzun süreler için hazırlayabilirsiniz. O zaman geldiğinde mektubu açtığınızda başarılarınızı ve eksik yönlerinizi görebilirsiniz. Kişisel gelişimi artırmanın en etkili metodudur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*