Kulak İltihabı Nedenleri

Her kulak iltihabı aynı nedenle ortaya çıkmamakla birlikte, ortak paydada buluşulan nedenler kulak içerisinde, bireylerde dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı ve iç kulak iltihabına neden olmaktadır. Her iltihap türü kendine göre belli nedenlerden meydana gelir.kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı neden olur

Dış Kulak Yolu İltihabı Nedenleri

En öne çıkan nedenlerden birisi, dış kulakta meydana gelen su birikintisi ve aşırı su kaçmasıdır. Bu durumda dış kulak yolunda yer alan mumsu kıvamdaki kulak kiri suyun etkisiyle yok olur. Bu da dış kulak yoluna dışarıdan bakteri, virüs ve mantarların girmesine, bu bölmede, nemin ve karanlığın etkisiyle de çoğalmasına ve uzun süre yer etmesine neden olur. Bu da o bölgede bir iltihaplanmayı beraberinde getirir. Bir diğer neden ise, kulak yolundaki derinin tahriş olması, çatlaması ile meydana gelen iltihaplanmadır. Kulaklarda meydana gelen aşırı kaşıntı sebebiyle kulağın abancı cisimlerle karıştırılması bu iltihaplanmayı ortaya çıkarır. Kulağın sıkça temizlenmesi de iltihaplanmayı meydana getirir. Şaşırtıcı olsa da kulak kendi kendini temizleyen bir organdır. Kulaktaki kir, aslında faydalı bir şeydir.

Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Özellikle de küçük yaşta çocuklarda ve bebeklerde görülür. Bağışıklık sistemini henüz güçlenemeyen bebekler ve çocuklarda, yaşanılan bir üst solunum yolu enfeksiyonunda meydana gelen bir bakteri oluşumunun, östaki borusuyla orta kulağa ulaşması ve sonrasında ise orta kulakta meydana gelen sıvılaşma, orta kulak iltihabının en bilindik nedenidir.

İç Kulak İltihabı Nedenleri

İç kulak iltihabının nedenleri arasında vücutta meydana gelen enfeksiyon taşıyan diğer hastalıkların, seyri sırasında bu enfeksiyonu iç kulağa da bulaştırması yer almaktadır. Bu hastalıklara özellikle de tifo örnek verilebilir. tedavi edilmemiş ve ilerlemiş orta kulak iltihabı da iç kulak iltihabına neden olur., bir menenjit sırasında iltihabın iç kulağa akması ve şakak kemiğinde meydana gelebilecek bir kırılma yaralanmadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*